آموزش سئو SEO

آموزش سئو

برای این که سایت شما یکی ازسایت های برتر گوگل باشد دو روش وجود دارد:

روش اول سئو می باشد که از نظر زمانی باید  بیشترهزینه کرد ولی با متخصص شدن در این حوزه شانس بیشتری برای ماندن درصفحه های اول و رتبه های بالای گوگل دارید.

روش دوم یعنی ادوردز(Adwords)؛ شما برای داشتن سایتی با رتبه های برتر باید ادوردز گوگل را شارژکنید و تا زمانی که شارژباشید جز رتبه های برتر گوگل هستید که طبیعتا هزینه مالی بیشتری نسبت به روش اول باید پرداخت کنید.

آموزش سئو
آموزش سئو

در این مقاله سعی داریم شما را با سئو و اهمیت آموزش سئو آشنا کنیم.

سئوچیست (Seo)

به معنی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجواست که مخفف عبارت Search Engine Optimization”” است.ما می توانیم با آموزش تکنیک های سئو به طور طبیعی رتبه سایت خود را در موتور های جستجو ارتقا بدهیم.برای افزایش بازدید در یک وبسایت، سئو روش مناسبی است.هدف اصلی سئو ،رضایت کاربران موتورهای جست وجو می باشد نه خود موتورهای جست وجو! سایت هایی در رتبه بالایی قرار می گیرند که از نظر موتور جست و جو، آن سایت برای کاربران مفید و رضایت بخش باشد.

چرا آموزش سئو اهمیت دارد؟

برای رونق و بازاریابی کسب و کار های نو پا و حتی شرکت های بزرگ به صرفه ترین راه بازاریابی می باشد. در روز میلیارد ها جست و جو در گوگل صورت می گیرد، حال اگر سایت مورد نظر دارای جایگاه مناسبی باشد باعث می شود کاربران بیشتری از سایت بازدید کنند که همین امر باعث روند بهبود در بازاریابی و رونق کسب و کار ها می گردد. می توانید با آموزش سئو و متخصص شدن در این حوزه، وارد بازاری پرسود و با ریسک پایین شوید.

اصطلاحات پایه ای در سئو:

سئو داخلی (on page seo): به تمامی اعمالی که درون سایت به منظور بهینه سازی برای موتور های جست وجوانجام می دهیم سئو داخلی می گوییم، که شامل فاکتور های مهمی می باشد که در ادامه به صورت مختصر توضیح می دهیم.

فاکتور های مهم سئو داخلی:

1_ متاتگ ها:

یکی از مهم ترین فاکتورهای سئو داخلی، متاتگ ها می باشند،متاتگ ها قسمتی از محتوای سایت می باشد که از سمت کاربر قابل مشاهده نمی باشد.متاتگ ها حاوی اطلاعاتی برای موتورهای جست وجو هستند که موتور های جست وجو از آن برای درک و شناخت ماهیت سایت استفاده می کنند.متاتگ ها در بخش head کدهای html  قرار می گیرند.

انواع متا تگ ها:

تگ تایتل (title tag): با استفاده از تگ تایتل ماهیت و موضوع صفحه برای موتور جست وجو مشخص می شودو برای کاربران همان عنوانی است که موتور جست وجو به آن ها نمایش می دهد.

تایتل انتخابی باید مناسب با موضوع صفحه و طول آن بیشتر از 70 کاراکتر نباشد. انتخاب تایتل مناسب و جذاب، باعث افزایش CTR سایت می شود و در مقابل انتخاب تایتل مصنوعی و نامناسب باعث افت رتبه سایت می گردد.

متا دسکریپشن(meta description) :متا دسکریپشن یا توضیحات متا، توضیحات خلاصه ای از صفحه مورد نظر می باشد که باید بتوان در 150 یا 170 کاراکتر صفحه خود را برای کاربران شرح دهیم زیرا موتور جست و جو بیش از این تعداد را، به کاربران نمایش نمی دهد.در توضیحات باید از کلمات کلیدی استفاده کنیم ولی باید در نحوه و تعداد استفاده از کلمات کلیدی دقت زیادی کرد.در صورتی که صفحه شما فاقد متا دسکریپشن باشد، موتور جست و جو بخشی از محتوای صفحه را به عنوان دسکریپشن به کاربران نمایش می دهد ولی این نکته را نباید فراموش کرد که کاربران بعد از مطالعه عنوان و توضیحاتی که در متادسکریپشن نوشته اید ،انتخاب می کنند که وارد سایت شوند.

متاتگ ویو پورت(viewport) :متاتگ ویوپورت باعث می شود که نمایش صفحات سایت، برای صفحه های نمایش کوچکتر امکان پذیر باشد.این تگ در بخش head کدهای html قرار می گیرد.

متا تگ og (open graph): می توان گفت تاثیر مستقیمی بر روی سئو داخلی ندارد ولی استفاده از آن را توصیه می کنیم.متاتگ og در شبکه های اجتماعی کاربرد دارد زمانی که قصد اشتراک محتوای سایت خود را در شبکه های اجتماعی داشته باشید، این متا تگ به کمک شما می آید و مطالب و محتوا را کاملا منظم در شبکه های اجتماعی منتشر می کند. انتشار درست و منظم محتوای سایت در شبکه های اجتماعی ، ترافیک بالایی را برای سایت شما به ارمغان می آورد.

متا تگ روبوت(mete robot) : با استفاده از این متا تگ می توان از ایندکس شدن یک صفحه جلوگیری کنید.درصورت عادی نیاز به استفاده از این متاتگ نیست.

متانگ های زیاد دیگری وجود دارند ولی از اهمیت کمتری در سئو سایت برخوردارند که ما در این مقاله به آن ها نمی پردازیم.

2_ محتوا :اصلی ترین و مهم ترین فاکتور در سئو محسوب می شود،ارزش این فاکتور در رشد سایت بسیار زیاد است  باید در تولید محتوا از قانون 20/80استفاده کنیداین قانون به این اشاره دارد که 80درصد مطالب بایددر مورد کلمه کلیدی بنویسید و 20درصد دیگر به مطالب مرتبط به کلمه کلیدی. محتوا علاوه براینکه بایدخاص و متفاوت باشد باید با کیفیت باشد، محتوای با کیفیت محتوایست که بتواند تمامی سوالات کاربران را پاسخ دهد و پس از مطالعه صفحه شما ،دیگر نیاز به جستجو در سایت های دیگر نداشته باشد.محتوای غنی ، تنها متن نیست بلکه باید تصاویر یا ویدئوهایی با کیفیت و مربوط با متن نیز در محتوا قرار داده شود.محتوا باید به گونه ای نوشته شود که درک و فهم آن برای کاربران سخت و دشوار نباشد.اهمیت نحوه ی نگارش ،دستور زبان و همچنین املای صحیح کلمات را فراموش نکنید.سعی کنید قسمت اصلی محتوا را در ابتدای سایت قرار دهید که کاربر نیاز به جست وجو در سایت نداشته باشد.

در محتوای خود از فیلم و نمودار حتما استفاده کنید. هنگام استفاده از محتوای چندرسانه ای کلمات کلیدی را فراموش نکنید.از آن ها در کنار محتوای چند رسانه ای استفاده کنید.

مراحل سئو محتوا:

  • تحقیق کردن درمورد کلمات کلیدی
  • بهینه کردن کلمات کلیدی
  • تنظیم و سازماندهی کردن محتوا
  • انتشار و تبلیغ محتوا

3_ تگ هدینگ(heading) : تگ های هدینگ از h1  تا h6 وجود دارد که ارزش این تگ ها از بالا به پایین کمتر می شود. یعنی با ارزش ترین تگ، تگ H1 می باشد و بعد از آن تگ های H2 تا6H. که به موتور جست وجو کمک می کند تا موضوع سایت ما بهتر درک کند. برای انتخاب عنوان زمان بیشتری اختصاص دهید زیرا 80درصد کاربران در لحظه اول فقط به عنوان توجه می کنند برای انتخاب سایت مورد نظر.

4_سرعت سایت: یکی دیگر از فاکتور های سئو داخلی ،سرعت سایت است که بدون داشتن این فاکتور نمی توان گفت که سئو داخلی قوی داریم.

با استفاده از تکنولوژی AMP در سایت خود، می توانید سرعت سایت در حالت موبایلی را افزایش دهید.می توانیدبرای تعیین وضعیت سرعت سایت خود از ابزار gtmetrix و گوگل Page Speed Insights استفاده کنید.درسال های اخیر گوگل بیشتر به مبحث تجربه کاربری (UX) اهمیت داده وبه طور رسمی اعلام کرده است که سرعت سایت یکی از فاکتور های رتبه بندی می باشد.سرعت سایت را طبق حجم صفحه می سنجند.در انتخاب هاست مناسب بسیار دقت کنید زیرا در سرعت سایت نقش دارد.

5_کلمات کلیدی : انتخاب کلمات کلیدی و اصول صحیح استفاده از آن یکی از مهم ترین اصول سئو داخلی می باشد که باعث افزایش رتبه سایت به صورت چشم گیری می شود. برای انتخاب کلمات کلیدی می توان از ابزار گوگل google keyword planner  کمک گرفت.می توان از کلمات کلیدی مترادف نیز استفاده کرد که در اصطلاح به آن ها  LSIگفته می شود که به گوگل در فهم بیشتر مطالب سایت کمک می کند.اگر مقاله شما در کلمات کلیدی مختلفی رتبه بگیرد باعث ترافیک بیشتر سایت می شود.کلمات کلیدی باید در URL ،تگ عنوان ،جمله ی اول و همچنین قسمت هایی از محتوا قرار گیرد.

6_فایل robots.txt

تمامی صفحاتی که قصد داریم موتورجستجو آن را بررسی کند را درون فایل robots.txt قرار می دهیم و در اختیار موتور جست و جو می گذاریم به طور مثال اصولا به دلایل امنیتی هیچگاه قسمت ادمین سایت درون این فایل قرار نمی گیرد.به این کار موتور های جست وجو اصطلاحا خزیدن درون سایت می گویند.

این فایل درون هاست سایت قرار می گیرد که درکل یک نوع فایل دستوری می باشد.

7_سایت مپ

داشتن یک نقشه سایت خوب می تواند در ایندکس شدن صفحات شما در موتور جست و جو کمک کند.نقشه سایت یک فایل XML است که شامل تمامی آدرس های صفحات سایت می باشد. نقشه سایت خوب می تواند در ایندکس شدن صفحه های قدیمی که به تازگی آپدیت کردید به شما کمک کندپس از آن غافل نباشید.حتی شما می توانید چندین سایت مپ برای سایت معرفی کنید.پلاگین yoast در وردپرس دقیقا همین کار را بر عهده دارد که برای هر سایت ، چند سایت مپ درست می کند.

تجربه کاربری

در سال های اخیر گوگل اهمیت بیشتری به UI  و UX می دهد و رفتار کاربران خود را تحلیل می کند و نسبت به رفتار کاربران اقدام به رتبه بندی سایت ها می کند. تجربه کاربری درست باعث می شود که کاربر علاقه مند به سایت شود و از بودن در سایت مربوطه لذت ببرد و احتمال اینکه برای موارد دیگر نیز به همین سایت مراجعه کند، زیاد می شود.

سئو خارجی (Off_Page SEO)

به تمام کارهایی که برای بهینه سازی سایت در خارج از سایت صورت می گیرد، سئو خارجی می گویند. تبادل لینک ، خرید لینک ،پست مهمان و رپرتاژ، شبکه های اجتماعی و همکاری با اینفلوئنسرها مواردی مهم در سئو خارجی محسوب می شوند.

لینک سازی خارجی: اگر لینکی از صفحه سایت خود در سایت دیگر بگذارید،لینک سازی خارجی انجام داده اید.

تعریف لینک فالو و نوفالو:

لینک فالو به این معناست که می تواند ارزش صفحه را منتقل کند.زمانی که می خواهیم به سایتی لینک بدهیم بدون کاهش ارزش آن صفحه،از خاصیت نوفالو استفاده می کنیم.که به موتور جست وجو می فهماند که این لینک را به عنوان رای مثبت برای سایت مرجع در نظر نگیرد.

بهترین راه برای گرفتن لینک ،تولید یک محتوای ارزشمند و قوی است که مردم علاقه داشته باشند به آن لینک دهند.

آموزش سئو
آموزش سئو

انکرتکست(Anchor text) چیست؟

همان عبارت هایی است که برای لینک دهی به سایت خود از آن استفاده می کنید. بهتر است از lsi ها برای لینک دهی استفاده شود.

تاثیرات لینک سازی موفق در سئو خارجی:

ارتقا رتبه سایت در موتورهای جست وجو

برتری صفحه ،نسبت به صفحه هایی که از نظرسئو داخلی، یکسان می باشند

بالا رفتن اعتماد گوگل نسبت به آن سایت

برندینگ در سئو نقش دارد؟

اگر برند مربوطه بتواند تمام سوالات مشتری را پاسخ دهد، برند به عنوان برندی قابل اعتماد شناخته می شود.برای مثال اگر مشتری نام برند قابل اعتماد خود را در صفحات جستجو ببیند با اینکه رتبه یک هم نباشداحتمالا نام برند در تصمیم گیری تاثیر گذار خواهد بود.

تفاوت سئو خارجی و سئو داخلی:

بر خلاف سئو خارجی ،در سئو داخلی به همه فاکتور های مهم دسترسی و کنترل کامل داریم. از نظر هزینه ای سئو خارجی به مراتب پر هزینه تر نسب به سئو داخلی می باشد.

فاکتورهای مهم در سئو خارجی و داخلی:

سئو کلاه سفید:

سئو کلاه سیاه

سئو کلاه خاکستری

از لحاظ درجه اهمیت، سئو خارجی و سئو داخلی با یکدیگر برابراند.پس اگر قصد دارید یک سئو عالی داشته باشید باید هردو را انجام دهید.

 سئو تصاویر :

همان طور که می دانید وجود تصاویر در سایت باعث جذابیت بیشتر سایت می شود پس نباید از تصاویر و همچنین از سئو تصاویر به راحتی عبور کرد. برای بهینه کردن تصاویر باید در ابتدا نام صحیح برای تصویر مربوطه انتخاب کرد.بهتر است نام تصاویر، انگلیسی تایپ شود تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود.نکته ی بعد که باید به آن توجه داشت ابعاد تصاویر است. ابعاد عکس روی سرعت سایت و سرعت بارگذاری صفحات در سئو تاثیر گذار است.

سخن آخر

برای اینکه در حوزه سئو موفق شوید باید صبور بود. امروزه علم سئو به صورت قابل توجه ای در حال رشد است ما باید همیشه در حال مطالعه و کسب علم در این حوزه باشیم .با تغییرات رفتار کاربران و تغییرات الگوریتم گوگل ،مفاهیم جدیدی وارد این عرصه می شود. باید از ترفند ها و تکنیک های جدید سئو استفاده کنید و امیدوار باشید بعد از گذشت زمان ،وجود سایت شما در صفحه اول گوگل یا حتی بودن در رتبه اول گوگل دور از ذهن نخواهد بود باآموزش سئو و متخصص شدن در این حوزه باعث پیشرفت کسب و کار خود شوید.

سوالات متداول سئو

چقدر زمان لازم است که سایت  به رتبه اول گوگل برسد؟

پاسخ دقیقی برای این سوال وجود ندارد.باید صبور بود و از تمام تکنیک های سئو به طور مداوم و به نحو احسنت استفاده کرد. تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

قیمت هزینه سئو یک سایت چگونه مشخص می شود؟

  اگر تولید محتوا را خودتان انجام می دهید هزینه کاهش می یابد ولی به طور کلی به میزان رقابت و نوع کلمات کلیدی بستگی دارد.

مفهوم سئو کلاه سفید و کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سفید به اصولی گفته می شود که برای بهینه کردن سایت استفاده می شود که مطابق با استاندارد های الگوریتم گوگل می باشد.در مقابل سئو کلاه سیاه روش هایی است ،مخالف با استاندارد های گوگل ؛که استفاده از آن ها باعث جریمه و حذف از نتایج گوگل را در پی دارد.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید