تبلیغات کلیکی چیست؟ اصول بازاریابی پرداخت به ازای کلیک (PPC) را بیاموزید.

اگر درباره تبلیغات کلیکی و گوگل ادز نمی دونید که از کجا شروع کنید ، جای درستی اومدین. میخوایم مهمترین نکات درباره این موضوع رو بهتون بگیم.

ابتدا ، ما باید تبلیعات کلیکی رو تعریف کنیم و بعد درک اساسی از نحوه عملکرد تبلیغات کلیکی به دست بیاریم. برو بریم.

تبلیغات کلیکی چیست؟

PPC مخفف pay-per-click است ، مدلی از بازاریابی اینترنتی که در آن تبلیغ کنندگان هر بار که روی تبلیغات آنها کلیک می شود ، هزینه ای پرداخت می کنند. در اصل ، این راهی برای خرید بازدید از سایت شماست.

تبلیغات موتورهای جستجو یکی از محبوب ترین اشکال PPC است. این به تبلیغ کنندگان اجازه می دهد وقتی شخصی یک کلمه کلیدی مرتبط با پیشنهادات تجاری خود جستجو می کند، این کلمات کلیدی در لینکهای پشتیبانی شده موتور جستجو به شکل آگهی پیشنهاد می شود. به عنوان مثال ، اگر ما برای کلمه کلیدی “طراحی سایت” تبلیغ خریداری کنیم، تبلیغ ما در بالای صفحه نتایج Google نشان داده شود.

هر بار که روی تبلیغ ما کلیک می شود و بازدیدکننده ای به وب سایت ما ارسال می شود ، ما باید هزینه کمی به موتور جستجو بپردازیم. اگر تبلیغات به درستی انجام شود، هزینه آن بی اهمیت است؛ زیرا ارزش بازدید بیشتر از هزینه ای است که برای آن پرداخت می کنید. به عبارت دیگر ، اگر 3 دلار برای یک کلیک بپردازیم ، اما این کلیک منجر به فروش 300 دلاری شود ، آنگاه سود هنگفتی به دست آورده ایم.

چجوری بهترین تبلیغ را برای تبلیغات کلیکی آماده کنیم؟

راههای زیادی وجود دارد؛ تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی مناسب، سازماندهی این کلمات کلیدی در کمپین ها و گروه های تبلیغاتی خوب سازماندهی شده ، تنظیم صفحات فرود و… . همه اینها موثر است. موتورهای جستجو به تبلیغ کنندگانی که می توانند کمپین های مربوط به پرداخت با کلیک را با هزینه کمتر برای کلیک بر روی تبلیغات ایجاد کنند ، پاداش می دهند. اگر تبلیغات و صفحات فرود شما برای کاربران مفید و رضایت بخش باشد ، Google برای هر کلیک هزینه کمتری از شما می گیرد و منجر به سود بیشتر برای کسب و کار شما می شود. بنابراین اگر می خواهید از تبلیغات کلیکی استفاده کنید ، مهم است که نحوه انجام صحیح آن را بیاموزید.

چجوری بهترین تبلیغ را برای تبلیغات کلیکی آماده کنیم؟

Google Ads چیست؟

Google Ads محبوب ترین سیستم تبلیغاتی PPC در جهان است. بستر تبلیغات به مشاغل این امکان را می دهد تا تبلیغاتی را ایجاد کنند که در موتور جستجوی Google و سایر ویژگی های Google ظاهر شوند.

Google Ads بر اساس مدل پرداخت به ازای هر کلیک عمل می کند که در آن کاربران کلمات کلیدی را پیشنهاد می دهند و هزینه هر کلیک تبلیغات خود را پرداخت می کنند. هربار که جستجو آغاز می شود ، گوگل به جمع تبلیغ کنندگان تبلیغات می پردازد و مجموعه ای از برندگان را انتخاب می کند تا در فضای تبلیغات ارزشمند در صفحه نتایج جستجوی خود ظاهر شوند. برندگان بر اساس ترکیبی از عوامل ، از جمله کیفیت و ارتباط کلمات کلیدی و کمپین های تبلیغاتی آنها و همچنین اندازه پیشنهادات کلمات کلیدی ، انتخاب می شوند.

به طور خاص ، سایت هایی که در صفحه نشان داده می شوند، بر اساس رتبه آگهی و تبلیغ کننده است. معیاری که براساس دو عامل کلیدی محاسبه می شود : پیشنهاد CPC (بالاترین مبلغی که یک تبلیغ کننده مایل به صرف آن است) و امتیاز کیفیت (مقداری که در نظر گرفته می شود یعنی نرخ کلیک ، ارتباط و کیفیت صفحه فرود).

این سیستم به تبلیغ کنندگان برنده اجازه می دهد تا با هزینه ای متناسب با بودجه خود به مشتریان بالقوه برسند. در اصل نوعی حراج است. اینفوگرافیک زیر نحوه عملکرد این سیستم حراج را نشان می دهد.

انجام بازاریابی PPC از طریق Google Ads بسیار ارزشمند است زیرا به عنوان محبوب ترین موتور جستجو ، گوگل حجم زیادی از ترافیک را دریافت می کند. بنابراین بیشترین برداشت و کلیک را برای تبلیغات شما ارائه می دهد. تعداد دفعاتی که تبلیغات PPC شما ظاهر می شود بستگی به این دارد که کدام کلمات کلیدی را انتخاب کنید. در حالی که عوامل متعددی میزان موفقیت کمپین تبلیغاتی PPC شما را تعیین می کند ، با تمرکز بر موارد زیر می توانید موفق شوید.

ارتباط کلمات کلیدی : تهیه لیست کلمات کلیدی PPC مناسب ، گروه بندی کلمات کلیدی و متن تبلیغاتی مناسب.
کیفیت صفحه فرود : ایجاد صفحات فرود بهینه با محتوای مناسب ، مرتبط و دعوت به اقدام واضح ، متناسب با جستجوی خاص.
نمره کیفیت : نمره کیفیت رتبه بندی گوگل از کیفیت و ارتباط کلمات کلیدی ، صفحات فرود و کمپین های PPC شما محاسبه می شود. تبلیغ کنندگان با نمرات کیفیت بهتر با هزینه کمتر کلیک ، تبلیغات بیشتری دریافت می کنند.

منبع

گوگل ادز (Google Ads) یا گوگل ادوردز چیست؟

گوگل با استفاده از Google Ads یا تبلیغاتی که در وب سایت های دیگر از طریق Display Network و برنامه AdSense Google نمایش می دهد ، تبلیغات پولی ارائه می دهد که در نتایج جستجو در google.com ظاهر می شود.

در زیر نمونه ای از صفحه نتایج موتور جستجوی Google (SERP) آورده شده است.

دو بخش از تبلیغات پولی Google وجود دارد ، یکی بالاتر از پیوندهای “طبیعی” یا ارگانیک و دیگری در پایین صفحه نتایج:

تبلیغات کلیکی

تبلیغات (در کادر قرمز) با برچسب “تبلیغ” سبز نشان داده می شوند. نتایجی که در زیر تبلیغات (در کادر سبز) نشان داده می شود، نتایج ارگانیک هستند.

Display Ads چیه؟ مجموعه گسترده ای از وب سایت های شخص ثالث خارج از کشور که با Google همکاری کرده و برای ارائه تبلیغات با Google توافق کرده است. تبلیغات Google در شبکه نمایش گوگل یا Google Display Network می تواند در قالب متن ، تصویر ، ویدئو یا رسانه غنی باشد و اهداف متفاوتی داشته باشد. همچنین می تواند بازاریابی و تبلیغات بنری را شامل شود.

در صورت استفاده از AdSense ، تبلیغات شما در مناطق انتخاب شده در یک وب سایت نمایش داده می شود.

تبلیغات گوگل ادوردز (Google Ads) به چه شکل است؟


Google Ads حول کلمات کلیدی متمرکز شده است . تبلیغ کنندگان لیستی از کلمات کلیدی را برای هدف گذاری انتخاب می کنند که مربوط به پیشنهادات تجاری آنها می باشد . کلماتی که مردم به احتمال زیاد هنگام جستجو در گوگل، از آنها استفاده می کنند. گوگل این کلمات کلیدی را پیشنهاد می دهد و بر اساس هر پیشنهاد ، مبلغی را که می خواهند برای یک کاربر Google پرداخت کنند تا روی تبلیغات وی کلیک کند ، قرار می دهند. این پیشنهاد ، همراه با نمره کیفیت تعیین شده توسط Google براساس کیفیت تبلیغات پیشنهادی شما ، تعیین می کند که کدام تبلیغات Google در SERP نشان داده شود. وقتی کاربران روی تبلیغات کلیک می کنند ، تبلیغ دهنده هزینه مشخصی را پرداخت می کند (هزینه هر کلیک یا CPC) که طبق فرمول زیر محاسبه می شود:

فرمول محاسبه تبلیغات کلیکی
امتیاز کیفیت (Quality Score) در مزایده گوگل ادوردز اهمیت ویژه ای دارد. آگهی‌هایی که امتیاز کیفیت پایینی دارند، حتی با پیشنهاد قیمت بالاتر برای هر کلیک احتمال نمایش کمتری خواهند داشت. افرادی که امتیاز کیفیت بالایی دارند می‌توانند با پیشنهاد هزینه کمتر برای هر کلیک رتبه بالاتری به دست آورند.

امتیاز کیفیت در گوگل ادوردز چیست؟

امتیاز کیفیت (Quality Score) معیاری که توسط گوگل برای تعیین مرتبط بودن و مفید بودن تبلیغ برای کاربر استفاده می‌شود.

امتیاز کیفیت عددی بین 1 تا 10 است و هر چقدر امتیاز کیفیت شما بالاتر باشد بهتر است و باعث بهبود جایگاه تبلیغات و کاهش هزینه‌ها می‌شود.

موارد تاثیرگذار بر کوالیتی اسکور عبارتند از:

رتبه تبلیغ (Ad position) در گوگل چیست؟

رتبه تبلیغ در گوگل به جایگاه تبلیغ در صفحه نتایج گوگل گفته می‌شود. این رتبه بر اساس حداکثر هزینه پیشنهادی برای هر کلیک و امتیاز کیفیت تعیین می‌شود. میانگین رتبه تبلیغات نمایش داده شده شما در گوگل ادوردز به صورت Avg Position نمایش داده می‌شود.

رابطه امتیاز کیفیت و CPC:

امتیاز کیفیت و CPC اهمیت بالایی دارد؛ در واقع این دو معیار، در کنار هم موقعیت تبلیغ در نتایج جستجوی گوگل را مشخص می‌کنند.

چگونه در مزایده گوگل شرکت کنیم؟

وقتی تبلیغات و کلمات کلیدی هدف را در اکانت گوگل ادوردز خود ثبت کردید، برای شرکت در مزایده گوگل واجد شرایط هستید. حداکثر هزینه به ازای کلیکی که تبلیغ دهندگان پیشنهاد می‌کنند (maximum bid) و امتیاز کیفیت (Quality Score) تبلیغات آنها نقش مهمی در نتیجه مزایده دارد.

برای “پیروزی” در مزایده های Google Ads و مشاهده تبلیغات Google خود برای کلمات کلیدی مرتبط ، باید امتیاز کیفیت و مبلغ پیشنهاد خود را بهینه کنید. هرچه نمره کیفیت شما در رابطه با میزان پیشنهاد شما بالاتر باشد ، موقعیت تبلیغات شما بهتر است. عوامل زیر روی نمره کیفیت شما تأثیر می گذارد:

داشتن نمره با کیفیت بالا مزایای زیادی دارد:

هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز

هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز چقدر است؟

هزینه Google Ads بر اساس عوامل مختلفی محاسبه می شود. مثل رقابت کلمات کلیدی و تجارت ، موقعیت جغرافیایی ، کیفیت کمپین های تبلیغاتی و … .

در ایالات متحده ، متوسط ​​هزینه هر کلیک برای تبلیغات جستجوی Google در همه صنایع 2.32 دلار است. در کشورهای دیگر ، هزینه های متوسط ​​برای Google Ads اغلب بسیار کمتر است.

ایجاد اکانت گوگل ادوردز رایگان است و برای نمایش تبلیغات در گوگل هیچ هزینه ای پرداخت نمی‌کنید و تنها به ازای کلیک بر روی تبلیغات هزینه پرداخت می‌کنید. همانطور که پیش تر اشاره کردیم هزینه کلیک برای هر کلمه کلیدی (CPC) در کسب و کارهای مختلف، متفاوت است. در واقع این پیشنهادهای رقبای شماست که هزینه کلیک برای یک کلمه کلیدی را مشخص می کند.

هر چه سود حاصل از جذب کاربری که آن کلمه را جستجو کرده بالاتر باشد، رقیب شما پیشنهاد بالاتری خواهد داد. در نتیجه شما هم برای برنده شدن در مزایده مجبور هستید پیشنهاد بالاتری نسبت به رقیبتان ارائه دهید.


آیا تبلیغات Google (گوگل ادز) برای تجارت شما مناسب است؟

به احتمال زیاد ، بله. در سال 2013 ؛ 1.5 میلیون کسب و کار ، 111 میلیارد دلار درآمد از طریق ابزار جستجوی Google و تبلیغات کسب کرده است. تبلیغات در google می تواند برای هر شرکتی با استراتژی مناسب بسیار مفید باشد.

Google Ad تعداد زیادی گزینه تبلیغاتی دارد و ممکن است پیچیده باشد. بسیاری از تبلیغ کنندگان با تعهد لازم برای دستیابی به موفقیت از طریق جستجوی پولی یا تبلیغات نمایشی دست و پنجه نرم می کنند.

برای به حداکثر رساندن تأثیر تبلیغات و کمپین های Google Ads خود ، باید بدانید کدام کمپین ها برای کسب و کار شما مفید هستند و کجا می توانید پیشرفت کنید .

Google Ads Performance Grader جامع ترین ابزار رایگان در نوع خود است. در 60 ثانیه یا کمتر ، Google Ads Performance Grader یک حسابرسی کامل از حساب Google Ads شما انجام می دهد ، مناطقی را که می توان در آنها پیشرفت ایجاد کرد و حساب شما را بررسی می کند و نحوه مقایسه آنها با معیارهای رقابتی صنعت شما را مشخص می کند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *