هدف از نام برند (Brand Name) چیست؟

نام برند

نام برند یا نام تجاری (معمولاً یک اسم خاص است ) نامی که توسط تولید کننده یا یک سازمان برای یک محصول یا خدمات خاص به کار می رود. این روزها اغلب نام های تجاری از نظر استراتژیک مورد بررسی قرار می گیرند؛ در واقع ابزارهای بازاریابی در جهت ایجاد آگاهی مشتری و تقویت وفاداری به برند به کار گرفته می شود.

توجه کنید که نام تجاری باید بسیار دقیق انتخاب شود؛ زیرا موضوع اصلی یک محصول را به روشی کارآمد و اقتصادی به تصویر می کشد. با توجه به نام برند باید به راحتی موضوع را متوجه شد و معنی آن فوراً در حافظه بماند. انتخاب نام تجاری تحقیقات زیادی لازم دارد.

اگر شما از آن افرادی هستید که دائماً وضعیت موجود در صنعت برندسازی را به چالش می کشید و همیشه به داده های جدید هستید پس ادامه این متن رو بخونید.

هدف از نام برند چیست؟

نام تجاری نوعی امضاست که به سازنده یک کار یا خدمات خاص اعتبار می بخشد و آن را از سایر برندها متمایز می کند. هدف اصلی نام های تجاری چیست؟

  • شناسایی محصول یا خدمت: برای تمایز یک محصول یا خدمات خاص از سایربرندهای مشابه.
  • تأیید صحت محصول یا خدمت: برای تأیید صحت این که کالا یا خدمات اصلی است (در مقابل نسخه عمومی یا تاریخ مصرف گذشته). مانند امضای هنرمندان است که نقاشی های خود را امضا می کنند ، یا طراحانی که یک نشان تجاری را روی اثر خود به جا می گذارند. نام تجاری همان چیزی است که مصرف کنندگان از آن برای شناسایی منشأ و اصالت چیزهایی که مصرف می کنند استفاده می کنند؛ این میتواند یک اثر هنری یا حق رای دادن به یک فیلم یا حتی یک چیزبرگر.
هدف از نام برند چیست

تاریخچه نام برند (Brand Name) یا نام تجاری

این موضوع چیز جدیدی نیست. اگزکیاس (Exekias)، یک سفالگر آتنیایی که در یونان باستان حدود 530 تا 545 قبل از میلاد کار می کرد؛ یکی از گلدان های خود را با این متن امضا کرد: “اگزکیاس مرا ساخت و نقاشی کرد.” از اوایل دهه 1200 ، بازرگانان ایتالیایی در حال کشیدن علامت هایی بودند تا سازنده اصلی را از سازنده های دیگر متمایز کنند.

در طول انقلاب صنعتی دوم ، هنگامی که شخصی به شهرت می رسید، شرکت ها نام خود را با نام صاحبان قدرتمند خود شروع می کردند. نمونه هایی از این روند ، شرکت چرخ خیاطی Singer ، شرکت Fuller Brush و جاروبرقی هوور است؛ که همه آنها هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرند. همانطور که می دانیم مارک تجاری مدرن از گروه های متمرکز پیچیده ای همراه با داده های تجزیه و تحلیل دقیق زبانی و روانشناختی استفاده می کند تا نام های تجاری را ایجاد کند. این به منظور ایجاد اعتماد به نفس و ترغیب مردم به خرید است. این رویه های هدفمند دقیقاً پس از جنگ جهانی دوم آغاز شد که یک بازار پررونق مصرف باعث ایجاد محصولات جدیدی از شرکت های رقیب شد و یافتن نام های بی نظیر و به یاد ماندنی را به عنوان یک ضرورت ایجاد کرد.

ویژگی یک نام تجاری ممتاز

یک نام تجاری خوب باید دارای مشخصات زیر باشد:

  • منحصر به فرد و مشخص باشد.
  • تلفظ و نام آن آسان باشد.
  • باید ایده ای در مورد کیفیت و مزایای محصول ارائه دهد.
  • به راحتی به زبان های خارجی قابل تبدیل باشد.
  • قابلیت محافظت و ثبت قانونی را داشته باشد.
  • رده محصول یا خدمات را پیشنهاد کند.
  • نباید مفاهیم بد یا غلط را در سایر دسته ها به تصویر بکشد. (مثلا NOVA در کشور اسپانیا به معنای “نرفتن” است؛ در نتیجه برای ماشین در اسپانیا نام خوبی محسوب نمی شود).

فرآیند انتخاب یک نام تجاری مشهور و موفق:

فرایند انتخاب نام برند

در اینجا 7 مرحله برای انتخاب نام تجاری یا نام برند به شما آموزش می دهیم:

مرحله 1: استراتژی و پیام رسانی خود را توسعه دهید

اولین قدم توسعه استراتژی و پیام رسانی است. هدف، پیام و موقعیت محصول یا خدمات به شما کمک می کند نامگذاری کنید. اگر این نام با یکی از این جنبه ها جور در نمی آید ، آن را بیخیال شوید.

برای نام تجاری خود ، شما باید ارزش پیشنهادی آن و آنچه که آن را در مقایسه با سایر محصولات بازار منحصر به فرد می کند ، تعیین کنید.

مرحله 2: تحقیقات بازار

قبل از شروع طوفان فکری، باید تحقیقات زمینه ای را انجام دهید. تحقیقات بازار به شما کمک می کند مشکلات احتمالی یک نام را شناسایی کنید (مانند نام تجاری دیگر) و به شما شناختی از رقابت ، مخاطبان و انواع نام های موفقیت آمیز می دهد. پس از شناسایی کامل بازار، می توانید یک نام تجاری تاثیرگذار ایجاد کنید.

3- طوفان فکری ایجاد کنید

باید برای شروع طوفان مغزی آماده باشید! همه افراد گروه را درگیر کنید تا از قدرت خلاقیت و ذهن آن ها برای انتخاب نام برند کمک بگیرید. در این مرحله ، هر ایده ایبه شما کمک می کند. حتی یک ایده به ظاهر مضحک می تواند به نام یک برند قوی تبدیل شود.

وقتی نام ها را بررسی می کنید، از همه جنبه ها روی برند تمرکز کنید و به همه مخاطبان هدف فکر کنید. اگر می توانید ، از مشتریان یا اشخاص ثالثی که با صنعت شما آشنایی دارند کمک بگیرید تا ایده های خوب دریافت کنید.

مرحله 4: یک لیست کوتاه ایجاد کنید

هنگامی که لیست بلند بالای خود را تهیه کردید، باید موارد را محدود کنیم. اسامی بهتر را نگه دارید. بهترین راه این است که 3 لیست جداگانه ایجاد کنید: ( بله ، شاید ، نه ) هر نام را در یک دسته قرار دهید. از آنجا ، به لیست اصلی نگاه کنید و هر نام را به لیست بله ، خیر و شاید منتقل کنید.

در پایان باید حدود 8 تا 12 نام در لیست کوتاه خود قرار دهید. اینها باید نام هایی باشند که بتوانند از بین بقیه اسامی امتیاز بهتری نسبت به آیتم های مدنظر کسب کرده باشند.

مرحله 5: در دسترس بودن نام برند

هر نام را در لیست کوتاه خود قرار دهید و برای آن نام یا انواع یک مارک تجاری جستجو کنید. مثلا در کانادا ، بانک اطلاعاتی علائم تجاری کانادا را جستجو کنید تا ببینید آیا نام های لیست شما دارای مارک تجاری هستند یا خیر. همچنین می خواهید مطمئن شوید که این نام هیچ قانونی را برای نام های صنعت شما نقض نمی کند.

علاوه بر تأیید در دسترس بودن مارک تجاری ، باید سریعاً نام آن را جستجو کنید تا ببینید چه چیزی ظاهر می شود. با استفاده از BlueHost یا GoDaddy می توانید به راحتی بررسی کنید.

مرحله 6: لیست خود را اصلاح کنید

براساس نتایج مرحله 5 لیست شما احتمالاً کمی کوتاه تر خواهد بود. هر نام را با دقت در نظر بگیرید و در لیست جدید باید حدود 3 تا 5 اسم برتر وجود داشته باشد.

مرحله 7: تصمیم خود را نهایی کنید

لیست نهایی اسامی را مرور کرده و تصمیم بگیرید. اگر زمان و بودجه اجازه می دهد ، بازار را با چند نام آزمایش کنید. لوگو و بسته بندی ایجاد کنید و ببینید چه چیزی بیشتر مورد توجه مصرف کنندگان قرار می گیرد.

پس از تصمیم نهایی خود ، حتماً از نام جدید ، آرم یا لوگو ، بسته بندی و … به طور مداوم استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که یک نام تجاری خوب به شما امکان می دهد تجارت خود را به به بالاترین سطح ممکن برسانید.

اطمینان حاصل کنید که با یک نام تجاری همراه هستید که می توانید به راحتی شهرت مثبتی در آن ایجاد کنید.

ویژگی نام برند

نام تجاری یا نام تجاری مورد علاقه شما چیست؟ بیشتر از چجور اسمی خوشتون میاد؟

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید