یکی از جذاب ترین مباحث در سئو آموزش تولید محتوا است. محتوا بهترین راه ارتباطی بین شما و مخاطب است. برای اینکه در دنیای دیجیتال مارکتینگ حرفی برای گفتن داشته باشید باید محتوای اثربخش تولید کنید که شما را از سایر مخاطبان متمایز کند. به دنیای بزرگ دیجیتال مارکتینگ و تولید محتوا خوش آمدید.

در ادامه مقاله هر آنچه در مورد اهمیت تولید محتوا باید بدانید را برایتان می گویم.

 تولید محتوای ارزشمند به شما در بازاریابی، کسب درآمد و برندینگ قطعا کمک خواهد کرد.

تعریف تولید محتوا

به تمام اطلاعاتی که با داشتن قابلیت انتشار در دنیای دیجیتال و غیر دیجیتال برای انسان قابل درک باشد، محتوا می گویند که از روش های مختلفی تولید می شود از جمله : نوشتن، طراحی، ضبط و… . تولید محتوا مربوط به تحقیق ، استراتژی و تجزیه و تحلیل است و می تواند بسیار “سرگرم کننده” باشد. تولید محتوا می تواند به شکل بصری یا نوشتاری باشد، مانند فیلم ها ، کتاب های الکترونیکی ، پست های وبلاگ ، تصاویر سفید یا اینفوگرافیک ها.

راه های متداول کسب درآمد از محتوا، شامل تبلیغات و فروش خود محتوا می باشد. در روش فروش محتوا، باید محتوا آنقدر ارزشمند و با کیفیت باشد که مخاطب برای آن هزینه کند. موتور های جستجوی گوگل و البته مخاطبان علاقه ای به محتوای بی کیفیت ندارند.

 همچنین محتوایی که به منظور انتقال دانش و مهارت تهیه شود، به محتوای آموزشی معروف است. محتوای آموزشی می تواند شامل مقالات آموزشی ، پادکست های آموزشی ، ویدئو های آموزشی و … باشد.

تولید محتوا سیستمی برای رد و بدل اطلاعات به مخاطبان هدف است. استراتژی محتوای شما باید همیشه سیستم تولید محتوای شما را هدایت کند.

اهداف مشترک برای یک سیستم تولید محتوا ایجاد آگاهی ، هدایت و فروش است. نوع محتوایی که تولید می کنید باید یکی از این اهداف را برآورده کند. این موضوع برای محتوای نوشتاری ، ویدئو یا تصویر صدق می کند.

آموزش تولید محتوا
آموزش تولید محتوا

کارشناس تولید محتوا کیست؟

به اشخاصی که به صورت حرفه ای به تولید محتوا مشغول هستند کارشناس تولید محتوا می گویند. می توان گفت تولید محتوا یک شغل تخصصی است.

مهارت های لازم برای کارشناس تولید محتوا :

نویسندگی ، کپی رایتینگ ، سئو ، اصول بازاریابی دیجیتال و  طراحی  می باشد.

مخاطبان این دوره

تمام کسانی که می خواهند از طریق تولید کردن محتوا کسب درامد کنند.

تمام کسانی که به حوزه دیجیتال مارکتینگ علاقه دارند و همه ی کسانی که به صورت کلی به نوشتن و نویسندگی علاقه دارند می توانند مخاطبان این دوره باشند.

 پیش نیاز این دوره : کمی ذوق نویسندگی و علاقه به نوشتن

آموزش تولید محتوا در اینستاگرام
آموزش تولید محتوا

اهمیت تولید محتوا در کسب و کار

محتوا ذره ای کوچک از دنیای بزرگ دیجیتال است. مهمترین هدف از تولید محتوای ارزشمند، جلب رضایت هم زمان موتورهای جستجو و  هم چنین کاربران است. برای اینکه محتوا ارزشمند را به دست کاربران خود برسانید نیاز دارید که ابتدا موتورهای جستجو آن را تایید کنند برای این منظور باید تلاش کنید محتوای باکیفیت تهیه کنید. افزایش ترافیک سایت شما رابطه مستقیم با تولید محتوا با کیفیت شما دارد.

می توان گفت تولید محتوا اثربخش ، بهترین راه تعامل و جذب مخاطب است. تولید محتوا می تواند در قالب های مختلف از جمله محتوای متنی ، صوتی، ویدئویی و سایر محتواهای بصری تولید شود ولی این نکته را نیز در نظر داشته باشید که به کاربردن انواع محتوا ، در یک موضوع بسیار تاثیرگذار است. اگر به تولید کردن محتوا علاقه نداشته باشید سخت ترین کار جهان می باشد.

فرآیند تولید محتوای سودمند:

قبل از هر چیزی باید موضوع و عبارت کلیدی اصلی را پیدا کنید. همچنین محتواهای رقبای خود را در نتایج اول گوگل بررسی کنید.

بعد از آن محتوایی را بنویسید که هم گوگل را راضی کند هم مخاطب را. البته که محتوایی که کاربر آن را دوست دارد میتواند برگ برنده شما باشد.

نوبت به بازاریابی محتوا رسید. محتوای خود را در اختیار کاربران قرار دهید.

نکاتی در مورد تولید محتوای متنی :

سعی کنید در ابتدا برای نوشتن محتوای متنی ، مقالات را تقسیم بندی کنید سه بخش اصلی مقالات : مقدمه ، بدنه و نتیجه گیری می باشد. ساده نویسی در نوشتن را فراموش نکنید.

مهمترین بخش مقاله، عنوان مقاله می باشد که باید در 60 کاراکتر به صورتی جذاب، آن را بیان کنید.به طور کلی عنوان باید کوتاه و قادر به معرفی محتوای شما باشد.برای جذاب شدن محتوای خود می توانید از ترفند داستان سرایی استفاده کنید.

آموزش تولید محتوا در اینستاگرام

برای تولید کردن محتوا در بستر اینستاگرام به نکات زیر توجه کنید:

فضای اینستاگرام به شدت محیطی بصری می باشد.

 محتوا در اینستاگرام باید هدفمند و تعاملی باشد و به صورت منظم و مستمر تولید شود.

تولید محتوا چیست
تولید محتوا

اصول نوشتن محتوا برای سایت

آشنایی کامل با الگوریتم های گوگل، در تولید کردن محتوای ارزشمند و به ما کمک می کند.

مهم ترین بخش در نوشتن محتوا ، انتخاب مناسب کلمات کلیدی است. می توانید با استفاده از ابزار تحقیق کلمات کلیدی ، مناسب ترین و پر استفاده ترین عبارات مورد نظر را پیدا کنید و از آن استفاده کنید. برای موفق شدن در تولید محتوا، باید از کپی کردن مطالب صرفه نظر کنید و به دنبال خلق محتوای جذاب و یونیک باشید.

محتوا هایی با 1200 تا 1500 کلمه می تواند خوب و بهینه باشد، باید توجه داشته باشید خزنده های گوگل مقالات کمتر از 300 کلمه را index نمی کند.ولی پیشنهاد می کنیم هرگز برای گوگل محتوا تولید نکنید و اولویت اول شما برای تولید محتوا جلب رضایت کاربر باشد.

از تگ های هدینگ با دقت و به طور مناسب استفاده کنید زیرا باعث خوانایی بیشتر و بهتر محتوا می گردد. تگ ها به ترتیب ارزش از H1  تا H  می باشد که تگ H1 دارای بیشتر ارزش می باشد و در نظر داشته باشید هر صفحه باید دارای یک تگ H1 باشد.

استفاده از تصاویر بهینه شده و انیمیشن ها ، در کیفیت صفحه شما، نقش به سزایی دارد به آن توجه کنید. منظور از تصاویر بهینه شده، سایز و حجم مناسب تصویر و متن جایگزین و عنوان تصویر می باشد. لینک سازی داخلی و خارجی نیز می تواند در تولید محتوای قدرتمند به شما کمک کند.سعی کنید در انتخاب دسته بندی و برچسب گذاری محتوا و مقالات مختلف ، دقت بیشتری داشته باشید. با رعایت کردن استانداردهای نگارشی و طراحی، خوانایی محتوا را تا حدود زیاد افزایش می دهید و تجربه کاربری را بهبود می بخشید.

اصول تولید محتوا برای سایت
آموزش تولید محتوا

در محتوای خود سعی کنید به چهار پرسش پرتکرار کاربر پاسخ بدهید.با رعایت نکات بالا تا حدود زیادی می توانید رضایت گوگل را جلب کنید. محتوای همیشه سبز به شما کمک خواهد کرد.

بعد از انتشار مقالات خود، برای بهبود و حفظ جایگاه رتبه بهتر در گوگل باید تلاش کرد و برای تقویت صفحه از لینک سازی داخلی غافل نشوید، محتوای خود را می توانید در شبکه های اجتماعی و کانال های بازاریابی نیز انتشار دهید که باعث بازدید بیشتر مقالات می گردد.

در آخر به آنالیز کردن و بروزرسانی محتوای خود توجه کنید.

با روش های زیر می توانید به آنالیز صفحه خود بپردازید:

سخن آخر

بیل گیتس با بیان اینکه محتوا پادشاه است، انقلابی در صنعت تولید محتوا ایجاد کرد. در ابتدا  ابزار تولید محتوا در اختیار همه قرار نداشت ولی با افزایش و رونق سوشال مدیا، همه افراد می توانند به تولید محتوا بپردازند. آموزش تولید محتوا برای کسانی که به این کار علاقه دارند، کاری لذت بخش خواهد بود با یادگیری اصولی و حرفه ای شما می توانید از این راه کسب درآمد کنید، تولید محتوا با کیفیت هم برای سایت و هم برای شبکه های اجتماعی بسیار با ارزش و با اهمیت است.

امروزه تمامی کسب و کار ها برای پیشبرد اهداف خود نیاز به یک کارشناس محتوا دارند. کسب و کارها نیازمند برقراری ارتباط با مشتریان به صورت مداوم و طولانی مدت هستند، تولید محتوای با کیفیت می تواند در این زمینه به کسب و کارها کمک کند. به این نکته نیر توجه داشته باشید که تولید محتوا ، خودش یک کسب و کار محسوب می شود و بازار بزرگی دارد.

سوالات متداول تولید محتوا

تولید محتوا و سئو محتوا با هم متفاوت هستند؟

بله متفاوت هستند ولی برای تولید محتوای سایت باید در حوزه سئو محتوا نیز آموزش ببینید.

تولید محتوا سایت با تولید کردن محتوا برای شبکه های اجتماعی تفاوت دارد؟

به صورت کلی خیر، مهمترین قسمت سایت تولید محتوای متنی است اما مهمترین قسمت شبکه های اجتماعی تولید محتوای بصری است.

آیا آموزش و یادگیری تولید محتوا به صورت حرفه ای سخت است؟

بستگی به سطح علاقه شما دارد اگر علاقمند باشید و دارای پشت کار سخت نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *