در این مقاله ببینیم که کدام فاکتورهای رتبه بندی گوگل برای استراتژی سئو اهمیت بیشتری دارند؟

برای بهبود سئوی خود باید روی چه عوامل رتبه بندی تمرکز کنید؟

با وجود بیش از 1.8 میلیارد وب سایت آنلاین، چگونه می توانید وبسایتی با جذابیت بالا ایجاد کنید؟

از آنجایی که گوگل سایت‌ها را بر اساس صدها فاکتور رتبه‌بندی ارزیابی می‌کند، باید مهم ترین فاکتورها را برای رتبه بندی سایت ها بدانیم و با کمی خلاقیت و آگاهی در سئو، رتبه خوبی در سئو به دست آوریم.

فاکتورهای برتر رتبه بندی گوگل چیست؟

فاکتور رتبه بندی گوگل

بدون ترتیب خاصی، فاکتورهای برتر برای رتبه بندی در گوگل شامل موارد زیر است:

علاوه بر اینها ، در این مقاله فاکتورهای برتر رتبه بندی محلی را نیز یاد می گیرید.

1.محتوای با کیفیت بالا منتشر کنید

تولید محتوای باکیفیت یکی از مهم ترین موضوعات مربوط به رتبه بندی در سایت است. کیفیت محتوای وب سایت شما موضوعی بسیار حیاتی است. باید بدانید که محتوا همچنان به عنوان پادشاه سلطنت می کند.

محتوای شما باید اطلاعات ارزشمند و جدیدی را به مخاطب بدهد. به لطف به‌روزرسانی‌های الگوریتم پاندا و Fred ، ایجاد صفحات بدون ارزش واقعی، رتبه خوبی به صفحات سایت شما نمی دهد. محتوای با کیفیت بالا باعث افزایش زمان ماندگاری در صفحه، کاهش نرخ پرش و ارائه محتوای مفید برای کاربر می شود.

RankBrain

دانستن هدف جستجوی کاربران برای ایجاد صفحاتی که ترافیک ارگانیک را ایجاد می کنند، بسیار ضروری است. در اینجاست که RankBrain اعمال می شود.

RankBrain یک سیستم یادگیری ماشینی است که به گوگل کمک می کند تا هدف کاربر را برای جستجوی یک عبارت درک کند.

خب این موضوع این چقدر اهمیت دارد؟ بسیاری از سایت های معتبر با تغییر شکل استراتژی محتوای SEO خود برای هماهنگی بیشتر با هدف جستجوگر، شاهد افزایش 594 درصدی در ترافیک سایتشان بوده اند.

برای اینکه بفهمید هدف کاربران چیست، باید در Google Analytics جستجو کنید تا ببینید کاربران به دنبال چه چیزی هستند. گزارش‌هایی از این قیبل می‌توانند به شما کمک کنند که هدف مشتریان خود را بفهمید. باید بدانید گزارش عملکرد سایت در گوگل سرچ کنسول به شما بینشی در مورد آنچه که مردم در SERP ها کلیک می کنند، می دهد.

تحقیق کلمه کلیدی

استفاده از کلمه کلیدی برای تولید محتوای اصولی بسیار مهم است. کلمات کلیدی به عنوان نقشه راه برای تولید محتوا عمل می کنند.

از طریق تحقیق کلمه کلیدی، می توانید کلمات کلیدی مهمی را پیدا کنید که حجم جستجوی متوسط اما نرخ کلیک بالایی دارند؛ درنتیجه ترافیک سایت افزایش پیدا می کند.

بهترین کار این است که موضوعات کلمات کلیدی را در عبارات قرار دهید. درنتیجه باید به مترادف ها، کلمات کلیدی دم دراز و کلمات کلیدی مرتبط با موضوع یا موضوعات مشابه اهمیت دهید.

Freshness یا تازگی محتوا

تازگی محتوا موضوع جدیدی نیست. گوگل اولین بار در سال 2011 این موضوع را اعلام کرد. تولید محتوای همیشه سبز از همان زمان مورد توجه قرار گرفت. اینکه عده ای برای داشتن محتوای همیشه سبز از به روزرسانی تاریخ استفاده می کنند کاری بسیار اشتباه است.

قبل از ایجاد هر گونه تغییر در محتوای خود، به داده های خود نگاه کنید تا به شما در تصمیم گیری هوشمندانه کمک کند.

2.سایت خود را برای موبایل سازگار کنید

سازگاری سایت ها برای موبایل از سال 2017 آغاز شد و در سال 2021 نهایی شد.

برای سازگار بودن و در دسترس بودن سایت ها با موبایل هیچ شاخص جداگانه ای وجود ندارد. گوگل محتوای شما را که مستقیماً از نسخه موبایلی سایت می آید، ایندکس و رتبه بندی می کند.

شاخص mobile-first نباید با قابلیت استفاده از موبایل اشتباه گرفته شود.

در عصر شاخص ایندکس با موبایل، وب سایت تلفن همراه شما شریان حیاتی سایت شما در SERP ها است. دستورالعمل‌های Google را دنبال کنید و مطمئن شوید که محتوای شما در دسک‌تاپ و موبایل به طور یکسان است.

3.Enhance Page Experience
تجربه کاربری خود را بهبود بخشید

تجربه کاربری (UX) بر سئو تاثیر بسیار زیادی بر سایت ها می گذارد.

اگر به UX فکر نکنید، وب سایت شما به مرور جایگاه و اعتبارش را از دست می دهد.

یک مثال کوچک می تواند محتوا و طرح‌بندی سایت باشد. درصورتی که کاربر به هر دلیلی از سایت شما تجربه خوبی نداشته باشد؛ دیگر با وب‌سایت ارتباط برقرار نمی‌کنند.

اگر می خواهید در SERP ها موفق شوید، طراحی یک تجربه کاربری که به خوبی با SEO شما جفت شود، امری حیاتی است.

معماری سایت

معماری سایت یکی از اجزای مرتبط با تجربه کاربر است و تأثیر بسزایی بر سئو دارد. یکی از بزرگترین تغییراتی که می توان برای افزایش ترافیک در سایت ها انجام داد، اصلاح معماری سایت است.

معماری سایت نه تنها به کاربران کمک می کند تا آنچه را که به دنبال آن هستند با راهنمای بهتر وب سایت پیدا کنند، بلکه می تواند به ربات های موتورهای جستجو کمک کند تا صفحات بیشتری را در یک وب سایت پیدا کنند.

به زبان ساده معماری سایت یعنی وب سایت های شما باید به راحتی قابل استفاده باشند. برای پیدا کردن هر صفحه در یک وب سایت، کاربر باید در نهایت سه تا چهار کلیک کند و صفحه موردنظر را پیدا کند. البته این کار همیشه در سایت‌های بزرگ امکان‌پذیر نیست، راه‌هایی وجود دارد که به کاربران کمک می‌کند صفحات را در راحت تر جستجو کنند تا مطمئن شوند آنچه را که نیاز دارند پیدا می‌کنند.

Core Web Vitals

Core Web Vitals؛ معیاری که بر بسیاری از عوامل دیگر مرتبط با سئو تأثیر می گذارد.

به عنوان مثال، Core Web Vitals بر قابلیت استفاده شما از سایت تأثیر می گذارد. اگر شخصی به صفحه ای مراجعه کند؛ UX، سرعت صفحه و محتوای شما همگی بر نرخ تبدیل تأثیر می گذارند.

اساساً Core Web Vitals برای کمک به ارائه تجربه کاربری (UX) بهتر برای کاربر، ایجاد شده است.

ایجاد یک وب سایت امن (HTTPS)

30 درصد از نتایج صفحه اول گوگل از HTTPS استفاده می کنند.

این در حالی است که نبودن HTTPS لزوماً به وب سایت شما ضرری نمی زند، از زمانی که Google برای اولین بار HTTPS را به عنوان سیگنال رتبه بندی در سال 2014 اعلام کرد، تغییراتی ایجاد شده که بهتر است با این تغییرات پیش روید. در سال 2017، گوگل اعلام کرد که مرورگر کروم خود (که 45 درصد از ما از آن استفاده می کنیم) زمانی که سایت ها HTTPS نیستند، شروع به برچسب زدن سایت ها به عنوان “ناامن” در نوار URL می کند. پس از اعلام هشدار نهایی آنها، اگر این انتقال را انجام ندهید، می توانید شاهد افزایش نرخ پرش باشید.

با این حال، تغییر به HTTPS (و SSL، چون با هم کار می‌کنند) درصورتی که درست انجام نشود، مشکلات زیادی را به سایت شما وارد می کند.

تجربه تبلیغات(Ad Experience)

Ad Experience در سال 2017 ارائه شد و کاربران کروم را هدف قرار داد.

اگر استانداردهای Ad Experience را نقض کنید، Chrome می تواند همه تبلیغات را از وب سایت شما حذف کند.

Ad Experience با تجربه صفحه و Core Web Vitals مرتبط است؛ زیرا تحت تأثیر تجربه کاربر و نحوه تعامل کاربر با وب سایت شماست.

4.سرعت صفحه خود را بهینه کنید

یکی از مهم ترین فاکتورهای رتبه بندی گوگل هم برای دسکتاپ و هم برای موبایل، سرعت صفحه است.

هرچه سایت شما کندتر بارگذاری شود، بازدیدکنندگان از سایت شما بیرون می روند و درآمد بیشتری را از دست خواهید داد.برای مثال؛ برای آمازون، تنها یک ثانیه می تواند سالانه 1.6 میلیارد دلار برای این شرکت هزینه داشته باشد.

ابزارهایی برای آزمایش میانگین سرعت صفحه وب سایت وجود دارد. فانوس دریایی یا Lighthouse یکی از اینهاست.

بارگذاری سریع‌تر صفحات منجر به تجربه بهتر برای کاربر در وب‌سایت می‌شود، از این رو گوگل آن را یک عامل رتبه‌بندی برای موبایل در نظر می گیرد.

5.بهینه سازی On-Page

بهینه سازی On-Page ارتباط نزدیکی با بهینه سازی صفحات دارد که با محتوا و سئوی شما سروکار دارد.

سال‌هاست که این موضوع وجود دارد و هنوز هم تأثیر قابل‌توجهی بر روی وب‌سایت شما و موقعیت SERP برای موضوعات کلمه کلیدی هدف شما دارند.

برای مثال با به روز رسانی تگ عنوان مثل H1 و ساختار لینک های داخلی شاهد رشد بالا در ترافیک ارگانیک سایت خواهید بود.

امتحان کنید و نتیجه را ببینید.

بهینه سازی وب سایت می تواند به پیدا کردن محتوای با کیفیت کمک می کند تا موتورهای جستجو و کاربران سریعتر شما را پیدا کنند.

Metadata

این اطلاعات شامل برچسب عنوان و توضیحات صفحه شما است ( اطلاعاتی در مورد سایت های شما که کاربران در SERP ها می بینند ).

گوگل گاهی اوقات محتوا را به صورت پویا به عنوان توضیحات در SERP ها درج می کند که بهتر با درخواست کاربر مطابقت داشته باشد.

بهترین عناوین و توضیحاتی را که می توانید برای صفحات خود بنویسید، در توضیحات متا درج کنید.
افزودن ساده یک متا تگ خاص می تواند منجر به افزایش 300 درصدی کلیک ها از Google Discover شود.

Schema

Schema یکی دیگر از اجزای “پنهان” یک وب سایت است که به موتورهای جستجو اطلاعات بیشتری در مورد محتوای شما می دهد.

Schema در سال 2011 ایجاد شد و اکنون تقریباً 600 نوع مختلف اطلاعات وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

Schemaها شناسایی اطلاعات ضروری در یک وب سایت را برای موتورهای جستجو آسان تر می کند.

Schema چیزی است که به گوگل کمک می کند تا قطعات غنی را در نتایج جستجو نمایش دهد و آن را به بخش مهمی از سئو تبدیل می کند.

Featured Snippets

Featured Snippets، قطعه‌ای از محتوا هستند که از محتوای صفحه استخراج شده و مستقیماً در نتایج جستجو ارائه می‌شوند.

اگر محتوای شما ارزش بیشتری را برای هدف پنهان جست‌وجو فراهم کند، موتورهای جستجو محتوای شما را در Featured Snippet ارائه می‌کنند.

Google Discover

Google Discover یکی از جدیدترین عوامل سئو مرتبط با محتوا است.

Google Discover پتانسیل ترافیک ارگانیک بیشتری نسبت به نتایج جستجوی استاندارد دارد.

برای اینکه ببینید آیا در حال حاضر امکانات Google Discover رتبه دارید یا خیر، گزارش را در گوگل سرچ کنسول بررسی کنید.

6.ساختار لینک داخلی

ساختار لینک داخلی به کاربران و موتورهای جستجو کمک می کند تا صفحات را بهتر پیدا کنند. این بدان معناست که استراتژی شما برای لینک دادن به صفحات مختلف در سایت شما باید کاربر محور باشد.

7.لینک های مرتبط و معتبر داشته باشید

اگر می‌خواهید رتبه خوبی به دست آورید، لینک ها همچنان یکی از مؤلفه‌های مهم در سئو هستند.

کسانی که می گویند بدون لینک های خارجی (مثل بک لینک) می توانید به موفقیت برسید را نادیده بگیرید؛ وقتی بسیاری از سایت‌ها از این استراتژی قدرتمند استفاده می کنند.

8.سئوی محلی

فاکتور رتبه بندی گوگل

گوگل بیان کرده که سئو محلی به سه فاکتور رتبه بندی تقسیم می شود.

ارتباط یا Relevance

ارتباط به نزدیکی کسب و کار شما به درخواست جستجوگر مرتبط است. هنگام صحبت در مورد ارتباط جستجوی محلی، می‌توانید عبارت‌های جستجو مانند «بهترین رستوران یا کافه» را ببینید. Relevance یا ارتباط رگ حیاتی الگوریتم محلی Google است.

فهرست‌های کسب‌وکار شما مانند «Google برای کسب‌وکار من»، فهرست‌های Bing Places، و یا NAP (نام، آدرس، شماره تلفن) و سایر ویژگی‌های کلیدی مرتبط با کسب‌وکار شما اهمیت زیادی در سئوی محلی دارد. برای کمک به موتورهای جستجو برای درک بهتر کسب و کار شما و ارتباط با جستجوگر، تکمیل کامل تمام اطلاعات کسب و کار دقیق در این فهرست ها کلیدی است.

فاصله

فاصله به فاصله فیزیکی بین کسب و کار شما و جستجوگر اشاره دارد. هرچه کسب و کار شما به جستجوگر نزدیکتر باشد، احتمال اینکه مکان در نتایج نقشه محلی ظاهر شود بیشتر می شود.

اینجاست که عبارت‌های جستجو با «نزدیک به من» مورد توجه قرار می‌گیرند.

Prominence یا برجستگی

برجستگی به محبوبیت کسب و کار شما در حالت آفلاین گره خورده است. گوگل دقیقاً به ما می گوید که در اندازه گیری برجستگی به دنبال چه چیزی هستند:

برجستگی بر اساس اطلاعاتی است که Google درباره یک کسب و کار، از سراسر وب، مانند لینک ها، مقاله‌ها و فهرست‌های راهنما دارد. تعداد مرور گوگل و فاکتور امتیاز مرور در رتبه بندی جستجوی محلی، نظرات بیشتر و رتبه بندی های مثبت می تواند رتبه محلی کسب و کار شما را بهبود بخشد. موقعیت شما در نتایج وب نیز یک عامل است، بنابراین بهترین شیوه های بهینه سازی موتور جستجو (SEO) اعمال می شود.

نکته

E-A-T بر همه عوامل رتبه بندی تأثیر می گذارد.
E-A-T به تخصص، اقتدار و قابل اعتماد بودن اشاره دارد و در دستورالعمل های رتبه بندی جستجوی جستجوی گوگل ویژگی های برجسته ای دارد.

اگر E-A-T یک عامل رتبه بندی محسوب نشود، به طور غیر مستقیم بر رتبه بندی شما تأثیر می گذارد. این به ما کمک می‌کند بفهمیم که گوگل کجا روی بهبود کیفیت نتایج جستجو متمرکز شده است.

E-A-T برای ارزیابی صحت محتوای شما استفاده می شود و به نوبه خود بر رتبه بندی شما تأثیر می گذارد. درست از آن استفاده کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *