هر آنچه درباره تبلیغات در شبکه های اجتماعی باید بدانید

تبلیغات در شبکه های اجتماعی

امروزه در دنیای دیجیتال، صاحبان کسب و کار برای معرفی محصولات و خدمات خود نیازمند تبلیغات با روش های جدیدی هستند. تبلیغات در شبکه های اجتماعی (Social Media Advertising) یکی از روش های نوین در صنعت تبلیغات محسوب می شود. در این مقاله به معرفی و چگونگی تبلیغ در شبکه های اجتماعی پرداخته ایم.

اصول بازاریابی در شبکه های اجتماعی
تبلیغات در شبکه های اجتماعی

مزایای تبلیغات در شبکه های اجتماعی

با حضور قوی در شبکه های اجتماعی می توانید احساس نیاز بیشتری در کاربران ایجاد کنید و به یک کسب و کار اجتماعی تبدیل شوید. با حضور مستمر در این فضا میتوان روابط دوستانه ای با مشتریان برقرار کرد که مشتریان وفاداری برای کسب و کار خود ایجاد می کنید.شبکه های اجتماعی، دسترسی سریع به مخاطبان و در نتیجه فروش شما افزایش پیدا می کند.

از مزایای دیگر تبلیغات در شبکه های اجتماعی می توان به فراگیر بودن سریع آن اشاره کرد. با استفاده از قابلیت اشتراک گذاری می توان خدمات و محصولات خود را در مدت زمان کوتاهی به تعدا افراد بسیاری معرفی کنید. در شبکه های اجتماعی می توان از هر کاربر به عنوان یک تریبون برای معرفی محصول یا خدمات خود استفاده کنید.تبلیغات در شبکه های اجتماعی هزینه بسیار کمتری نسبت به تبلیغات آفلاین دارد.

تبلیغات

به طور کل می توان گفت تبلیغات به معنی اطلاع رسانی می باشد. با استفاده از تبلیغات می توان محصولات و خدمات خود را به مخاطبان بیشتری معرفی کنید.

امروزه کاربران بسیاری در شبکه های اجتماعی عضویت دارند، افراد برای دنبال کردن اخبار، خرید از فروشگاه های آنلاین، برقرارکردن ارتباط با دوستان خود از شبکه های اجتماعی مختلف مانند تلگرام، اینستاگرام، واتساپ، لینکدین و … استفاده می کنند. شبکه های اجتماعی محیطی پویا و فرصتی ارزشمند برای گسترش کسب و کارها می باشد. برای موفقیت در این زمینه باید شرکت ها و صاحبان کسب و کار توانایی خاصی داشته باشند و تبلیغات خود را در شبکه های اجتماعی با استراتژی حرفه ای پیش ببرند. توجه داشته باشید دنیای اینترنت و تکنولوژی بسیار بزرگ است و سلیقه کاربران و مشتریان در فضای مجازی به سرعت در حال تغییر است.

اهمیت تبلیغات در شبکه های اجتماعی در ایران

طبق آمار اعلام شده، کاربران ایرانی روزانه یک ساعت و 4 دقیقه وقت خود را در شبکه های اجتماعی صرف می کند. بازاریابان این نوع تبلیغات در شبکه های اجتماعی را برای بسیاری از کسب و کارها توصیه کرده اند زیرا بستر مناسبی برای رشد و پیشرفت مشاغل عنوان شده است.برای موفق شدن در حوزه بازاریابی صدها استراتژی وجود دارد که تبلیغات در شبکه های اجتماعی می توان گفت یک استراتژی با ریسک کم است که فروشی باثبات، از روز اول برای صاحبان کسب و کار ایجاد می کند.

تبلیغات در شبکه های اجتماعی
تبلیغات در شبکه های اجتماعی

اصول بازاریابی در شبکه های اجتماعی

  • تدوین استراتژی برای حضور در شبکه های اجتماعی 
  • تبلیغات در شبکه های اجتماعی مرتبط با کسب و کار
  • طراحی تبلیغات با گرافیک حرفه ای و موثر
  • برگزاری مسابقه، چالش و درگیر کردن مخاطبان
  • استفاده از روش های نوین برای بالا بردن مخاطبان
  • آنالیز و ارائه گزارشات و بررسی بازخورد تبلیغات
  • تبلیغات در محبوب ترین شبکه های اجتماعی

انواع روش های تبلیغات در شبکه های اجتماعی

هر یک از این شبکه ها ویژگی هایی دارند که آن ها را از سایر شبکه ها متمایز می کند.

لینک‌سازی و شبکه‌سازی از طریق +Facebook، LinkedIn، Google صورت می گیرد.میکروبلاگ‌نویسی از طریق Twitter، LinkedIn، Tumblr انجام می گیرد. تبلیغات بنری و تصویری (عکس) از طریق Instagram، Facebook، Pinterest، SnapChat و تبلیغات ویدیویی از طریق  YouTube، Facebook Live ، Periscope، Vimeo و همچنین تبلیغات صوتی از طریق Spotify و سایر پلتفرم‌های مشابه صورت می‌گیرد.

تبلیغات در شبکه اجتماعی فیسبوک

تبلیغات در فیسبوک برای کسب و کار های بین المللی کاربرد بیشتری دارد. با هدف گذاری تبلیغات و انتخاب مخاطبان خود و سپس مشخص کردن هرینه صرف شده برای تبلیغات، نوبت به انتخاب کردن متن، ویدئو و تصاویر برای محتوای تبلیغات می رسد. تبلیغات در ستون سمت راست (news feed)  برای مخاطبان قابل مشاهده می باشد. فیسبوک امکان هدف گذاری پیشرفته ای دارد. تبلیغ کنندگان می توانند بر اساس موقعیت جغرافیایی، شغل، علاقه و معیار های دیگر، هدف گذاری کنند. در فیسبوک هر مقدار هزینه کنید، الگوریتم های کارآمدتری از فیسبوک در اختیار شما قرار خواهد گرفت که منجر به تبلیغات با عملکرد بهتری در طول زمان می گردد.

تبلیغات در شبکه اجتماعی اینستاگرام

اینستاگرام به عنوان یکی از پر طرفدارترین شبکه های اجتماعی بین کاربران ایرانی محسوب می شود. با قابلیت های مختلفی که اینستاگرام دارد می توان تبلیغات بسیار حرفه ای و هوشمندانه ای برای کسب و کار خود فراهم کنید. از ویژگی های اینستاگرام می توان به قابلیت استفاده از الگو های آماده، پیگیری هشتک ها، استفاده از اطلاعات آماری مانند میزان بازدید از صفحه و غیره اشاره کرد.هشتک گذاری در اینستاگرام بسیار مهم هستند و بهترین را برای اتصال به کاربران است.

کاربران اینستاگرام دارای محدوده سنی 18-29 سال می باشد که بیشتر آن را بانوان تشکیل می دهند. با خرید اینستاگرام توسط فیسبوک راه اندازی تبلیغات این اپلیکیشن مشابه فیسبوک شده است.با برگزاری کمپین های تبلیغاتی، هشتک گذاری، برگزاری مسابقات مختلف می توان تبلیغات هوشمندانه ای با هدف گذاری دقیقی انجام گیرد.

تبلیغات در شبکه های اجتماعی چیست؟
تبلیغات در شبکه های اجتماعی

تبلیغات در پینترست

پینترست مانند اینستاگرام دارای محتوای بصری است و ماهیانه با 175 میلیون کاربر ، یک پلتفرم فعال محسوب می شود. پین های تبلغاتی که درون بردهای پینترست قرار دارد از گیج شدن کاربران و مشتریان جلوگیری می کند. در واقع می توان گفت پینترست یک موتور جست وجو می باشد، که شامل توصیف های طولانی و دقیق، با کلمات کلیدی و هشتک ها می باشد. در پینترست باید بدانید که پین ها را به کجا لینک می دهید زیرا موتور پینترست، مقصدی که مخاطب به آن لینک می شود را ارزیابی می کند.

تبلیغات در شبکه اجتماعی لینکدین

یکی دیگر از شبکه های اجتماعی محبوب، لینکدین می باشد که فعالیت هایی تخصصی در حوزه تجارت دارد و در درجه اول حول بازار B2B می چرخد. در لینکدین دسترسی به مخاطبان هدفمند بهتر صورت می گیرد و باعث می شود با اشخاص متخصص در حوزه کاری خود بیشتر آشنا شوید. در لینکدین با استفاده از قابلیت تجاری کردن صفحه ، هشتک گذاری و کمپین های اسپانسری لینکدین می توان به تبلیغات پرداخت. لینکدین تقریباً 227 میلیون کاربر فعال دارد. لینکدین برای جذب و استخدام نیروی متخصص بسیار مؤثر می باشد.

تبلیغات در شبکه اجتماعی واتساپ

به دلیل رایگان بودن این اپلیکیشن، تعداد کاربران آن به خصوص کاربران ایرانی در واتساپ بسیار زیاد می باشد و فرصتی مناسب برای صاحبان کسب و کار در زمینه تبلیغات فراهم کرده است. واتساپ قابلیت گروه زدن ، اشتراک گذاری مطالب مختلف با فرمت مختلف را دارا می باشد.

تبلیغات در شبکه اجتماعی تلگرام

تلگرام با امکانات زیادی که دارد یک فرصت خوب برای برقراری ارتباط بین کسب و کار ها و مخاطبان فراهم کرده است. حدوداً 45 میلیون کاربر ایرانی در تلگرام فعالیت دارند با وجود این که اپلیکیشن تلگرام در ایران فیلتر می باشد. از امکانات تلگرام می توان به ایجاد کانال، گروه، ارزیابی میزان بازدید هر پیام ، اشتراک گذاری محتوا، قابلیت کامنت گذاشتن و لینک دار کردن محتوا نام برد.

دنیای دیجیتال

امروزه دنیای دیجیتال فرصتی مناسب برای دیده شدن کسب و کار شما می باشد. برای موفق شدن در این حوزه می توان از شرکت ها و گروه های متخصص در زمینه تبلیغات و بازاریابی کمک گرفت.می توان با رصد شبکه های اجتماعی کاربران و بررسی اطلاعات آن ها ، تبلیغات بسیار مرتبط نسبت به تعاملات کاربر برای آن ها ارسال شود. در کمپین های تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی می توانید با تخفیف های درون وب سایتی ، هدیه ، پیشنهاد های هیجان انگیز با فرصت محدود و هزینه حمل و نقل رایگان برند و محصولات خود را معرفی کنید.

اکسپرشن فایبر آرتز با ارائه محصولات رایگان و تخفیف ها و کوپن هایی که برای مخاطبانش در نظر گرفت توانست در مدت زمان دو سال فروش خود را به دو میلیارد دلار برساند. بسیاری از برند های تجاری با ارائه محصولات پیشنهادی به کاربران، افراد را به مشتری تبدیل کرده اند.

تبلیغات در شبکه های اجتماعی
تبلیغات در شبکه های اجتماعی

مدیریت کمپین های تبلیغاتی

سه روش اصلی برای مدیریت کمپین ها وجود دارد:

  • راه اندازی کمپین ها به صورت دستی
  • راه اندازی کمپین ها از طریق نرم افزار به صورت خودکار
  • راه اندازی کمپین ها به واسطه خدمات مدیریتی

اگر از نظر هزینه مشکلی ندارید، آسان ترین و گران قیمت ترین راه برای رسیدن به موفقیت در تبلیغات در شبکه های اجتماعی ، استخدام فرد یا شرکت برای این منظور می باشد.

بازگشت هزینه، مشارکت، جذب مخاطب، تبدیل مخاطب به مشتری، شاخص های اندازه گیری هستند که درموفقیت استراتژی تبلیغات در شبکه های اجتماعی نقش دارند.

سخن آخر

حدوداً یک سوم جمعیت جهان در شبکه های اجتماعی عضویت دارند. در حال حاضر تبلیغات در شبکه های اجتماعی یکی از بهترین استراتژی های بازاریابی می باشد. امکان برقراری ارتباط به صورت دو طرفه، ویژگی مهمی است که شبکه های اجتماعی دارا می باشند. در نظر داشته باشید تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی باید با توجه به نوع پلتفرم و نوع کاربران تهیه و تولید شود. تاًثیر زیاد تبلیغات در شبکه های اجتماعی را می توان به راحتی در زندگی افراد مختلف جامعه مشاهده کرد.

سوالات متداول

نحوه عضویت و ایجاد حساب کاربری در شبکه های اجتماعی  چگونه است ؟

هر یک از شبکه های اجتماعی دارای قسمتی به نام ثبت نام یا عضویت می باشند که بعد از وارد شدن و تکمیل فرم ثبت نام، حساب کاربری ساخته می شود.

محبوب ترین شبکه اجتماعی بین مردم کدام است؟

فیسبوک محبوب ترین شبکه اجتماعی با بیش از یک میلیارد کاربردر جهان می باشد. اما در ایران شبکه ی اجتماعی اینستاگرام محبوب و قابل دسترس عموم است.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید