الگوریتم کبوتر چیه و چیکار کنیم جریمه نشیم؟

الگوریتم کبوتر

قبل از اینکه درباره الگوریتم کبوتر بخونید میخوام شمارو به یه همبرگر خوشمزه دعوت کنم. که خیلی زود آماده میشه. پس توی گوگل سرچ کن فست فود نزدیک من. داری میبینی که همه فست فودهایی که بهت نزدیک هستند رو بهت نشون داد. این کارو کی برای ما انجام داد؟ آفرین … الگوریتم کبوتر. مثل یه کبوتر نامه بر خیلی سریع مارو به چیزی که میخوتایم میرسونه. بیاید با این الگوریتم مهم و تاثیرش روی سئو آشنا بشیم و ببینیم این پرنده زیبا چگونه می‌تواند به کسب و کارهای محلی کمک کند.

کبوتر پرنده‌ای که می توانه جزئیات رو بدون در نظر گرفتن جهت گیری فضایی با دقت بررسی کنه. الگوریتم کبوتر هم از میان هزاران سایتِ ایندکس شده سایت‌های مرتبط و مطلوب را پیدا می کند و بهترین نتیجه را به شما نشان می دهد.

الگوریتم کبوتر چیست؟

موتور جستجوی گوگل برای تولید محتوا ارزش ویژه ای قائل است اما همانطور که می دانید دیگر منظور از تولید محتوا فقط نوشتن متن، تصویر یا صدا نیست. در واقع مکان یا لوکیشن هم برای گوگل به نوعی تولید محتوا محسوب می شود. از اونجایی که گوگل اولویتش کاربره برای راحتی کاربران در سال 2014 الگوریتم کبوتر را معرفی کرد.

تا قبل از رونمایی از الگوریتم گوگل مکان و فاصله درباره عبارت سرچ شده معیاری برای رتبه بندی نبود اما با آمدن این پرنده زیبا همه چیز تغییر کرد.

لطفا دوباره نتایج سرچ فست فود نزدیک من رو ببینید. به نظر شما اگر این عبارت را در شهر دیگری سرچ کنید بازهم همین نتایج رو می بینید؟ مطمئنا نه…

این الگوریتم با تطابق عبارت جست و جو شده با الگوریتم وبسایت های مرتبط ، نزدیک ترین نتیج از نظر مکانی را به شما پیشنهاد می دهد.

در واقع الگوریتم کبوتر نتایج جست و جو را جزئی تر و شخصی سازی می کند. معیار این الگوریتم، موقعیت مکانی و فاصله فیزیکی شما با عبارت مورد نظر شماست.

تاثیر الگوریتم کبوتر بر کسب وکار

تاثیر الگوریتم کبوتر بر کسب وکار

قبل از رونمایی از این الگوریتم در گوگل برای عبارات سرچ شده تقریبا 7 نتیجه نمایش داده میشد که به آن پک هفتایی می گفتند. اما بعد از الگوریتم کبوتر این نتیجه ها دقیق تر و کمتر شد. شامل 3 مورد است که پک سه تایی گفته می شود.

عکس لازمه

اثرات مثبت الگوریتم کبوتر برای سئو :

 • کمک به کسب و کارهای محلی : رشد مشاغل محلی و کسب و کارهای جدید به لطف جست و جوهای کاربران در سایت های دایرکتوری مشاغل محلی
 • شخصی سازی کردن نتایج جستجو : دقیق و مرتبط بودن نتایج جستجوی محلی ارائه شده توسط Google برای دسک تاپ و موبایل
 • رسیدن به دقیق ترین نتیجه : کاهش موارد تکراری بین نتایج در صفحات مختلف گوگل

اثرات منفی الگوریتم کبوتر :

 • صاحبان مشاغل محلی ممکن است خودشان را مجبور به پرداخت هزینه کنند تا بالاتر از رقبا در SERP نشان داده شوند.
 • با در نظر گرفتن افزایش قابلیت مشاهده Yelp و سایر وب سایت های دایرکتوری مشاغل محلی ، صفحات نتایج نمایش داده شده ممکن است ارتباط خود را از دست بدهند و باعث کاهش SERP های ارگانیک با نتایج تصادفی یا پولی شوند.
 • از دست دادن رتبه ها برای برخی سایت ها ضرر به حساب می آمد. اگر می خواهید رتبه های بالای SERP را بدست آورید ، این الگوریتم یک استراتژی بازاریابی خوب برای مشاغل محلی شماست. شما باید به استنادات محلی ، لیست ها و بررسی کاربران خود توجه کنید تا بتوانید اعتبار آنلاین خود و مشخصات کلی بک لینک خود را تقویت کنید. همانطور که گفته شد ، اگر می خواهید تجارت شما در جریان اصلی باشد ، تمرکز بر مدیریت اعتبار آنلاین امری ضروری است.

آموزش الگوریتم کبوتر گوگل : چگونه برای الگوریتم کبوتر محتوا نویسی کنیم ؟

 • از خدمات جستجوی محلی منحصر مانند Yelp استفاده کنید
 • در جستجوی محلی از صفحات فرود استفاده کنید و برای کسب نتایج بهینه از کلمات کلیدی tail – long استفاده کنید
 • قدرت دامنه را بالا ببرید
 • از تاثیر شبکه های اجتماعی بهره ببرید
 • کاربران را به نوشتن کامنت و نظرات ترغیب کنید
آموزش الگوریتم کبوتر گوگل

فاکتورهای مهم برای کسب جایگاه در Local Seo با توجه به الگوریتم کبوتر

فاکتورهای مهمی برای الگوریتم کبوتر مورد توجه قرار می‌گیرند که بر نمایش سایت و کسب و کار شما در نتایج محلی تاثیرگذار است.

ثبت سایت در نقشه گوگل

با توجه به تحریم‌های گوگل برای ایران در حال حاضر امکان استفاده از Local Business وجود ندارد. اما این امکان وجود دارد که به عنوان یک کاربر موقعیت فیزیکی کسب و کار خود را در گوگل ثبت کنیم. چون درک گوگل ازموقعیت فیزیکی کسب و کار شما بسیار مهم است.

برای این کار به راحتی از طریق نسخه وب نقشه گوگل و یا اپ موبایل اقدام کنید. شما تنها به یک اکانت gmail نیاز خواهید داشت. توجه کنید که درج نام، زمینه فعالیت، تصویر، ساعات کاری و اطلاعات تماس باید دقیق باشد.

روی نقطه مورد نظر خود راست کلیک کرده و گزینه Add a Missing Place را انتخاب کنید. در ادامه همانند تصویر زیر اطلاعات مربوط به کسب و کار خود را کامل کنید.

عکس میخواد

 نام، آدرس و تلفن خود را در تمامی صفحات سایت درج کنید

یکی از بهترین فضاهای سایت برای درج اطلاعات تماس فوتر سایت است که در تمام صفحات تکرار می‌شود. روبات‌های گوگل می توانند شماره تماس و آدرس شما را درک کنند.با این کار کبوتر گوگل به راحتی می‌تواند سایت شما را ردیابی کند.

توجه کنید که باید این اطلاعات با موارد درج شده بر روی نقشه گوگل یکسان باشد. همچنین سایت شما باید صفحه تماس با ما داشته باشد که در آن کلیه اطلاعات تماس و موقعیت دقیق شما بر روی نقشه نوشته شده باشد.

ثبت سایت در وبسایت‌های دایرکتوری (Directory Websites) محلی

دایرکتوری‌ها ؛ منابعی که فهرستی از سایت‌های مختص به یک بیزینس را با تفکیک شهر یا منطقه به کاربر نشان می‌دهند. الگوریتم کبوتر، در جذب کاربر و افزایش ترافیک دایرکتوری‌ها تحولی ایجاد کرد و کاربران بسیاری را با تفکیک موقعیت، به این سایت ها فرستاد.

از نظرات کاربران و پرسش و پاسخ‌ها بهره بگیرید

یکی از مهم ترین پارارمترهای موثر بر سئو محلی، کامنت ها و نظرات کاربران در صفحه گوگل مپ سایت شما است.

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم مشتریان و مخاطبین خود را تشویق کنید تا نظرتشان را در مورد کسب و کار شما ثبت کنند. حالا نوبت شماست که سوالات کاربران را به شکل جامع پاسخ دهید.

تاثیر زبان نشانه گذاری اسکیما را دست کم نگیرید

اسکیما (Schema) اطلاعات کوچک یا (microdata) هایی هستند که توضیح جامع‌تری به سایت می دهند. گوگل در نتایج جستجو این توضیحات اضافه را به کاربران نشان می‌دهد. زبان اسکیما، زبان گوگل است. با این کار الگوریتم کبوتر گوگل هم حرف شما را می‌فهمد و به سایت شما رتبه بهتری می‌دهد.

اگر از الگوریتم کبوتر نمره منفی گرفتیم چیکار کنیم؟

 • ترافیک سایت را چک کنید
 • بررسی لینک های شکسته
 • اطلاعات مربوط به تماس با ما را چک کنید. شماره تماس و آدرس شغل شما در تمام صفحات حتما وجود داشته باشد.
 • اطلاعات تماس وارد شده در سایت با اطلاعات در شبکه های اجتماعی یکی باشند
 • سایت نباید برای نمایش در صفحات موبایل دچار مشکل شود
 • سئو داخلی و لینک های خارجی و سئو محلی را بهینه کنید

سایت‌های زیادی با اعمال الگوریتم کبوتر، به جایگاه پایینی در صفحه نتایج سقوط کردند. اما بسیاری از سایت‌ها با این آپدیت، رتبه بهتری از گوگل دریافت کردند.

به روزرسانی Pigeon ممکن است کاملاً تحت تأثیر تغییرات الگوریتم گذشته مانند Panda یا Penguin نباشد ، اما الگوریتم مهمی است که کسب و کار شما باید به آن فکر کند. به این الگوریتم به چشم پیشرفتی برای رسیدن به درخواستهای محلی و یافتن توسط مشتریانی در منطقه که به دنبال محصولات و خدمات شما هستند ، نگاه کنید.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید