بازاریابی محتوایی بخشی از استراتژی بازاریابی و گسترش کسب و کار است. هدف آن حفظ مشتریان قدیمی و جذب مخاطبان جدید است. این کار با تولید محتوای ارزشمند انجام می شود. در حقیقت این نوع بازاریابی، مردم را به خرید مجبور نمی‌کند؛ بلکه به آنها کمک می‌کند تا بهترین تصمیم را بگیرند و شاید بهترین تصمیم آنها در این میان، خریداری از شما باشد. در ادامه مطلب بیشتر با بازاریابی محتوا آشنا می شوید. همچنین اهداف و مزایای آن را توضیح خواهیم داد.

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا (Content Marketing) ، جذب مخاطب با استفاده از تولید محتوا است. این نوع بازاریابی تلاش می کند با محتوای سرگرم کننده و آموزشی به مخاطب کمک کند.

تعریفی که «مؤسسه‌ی بازاریابی محتوایی» (Content Marketing Institute) از بازاریابی محتوایی ارائه داده است:

هدف بازاریابی محتوایی، جذب و نگهداری مشتریان به‌وسیله‌ی تولید و مدیریت محتوای ارزشمند و متناسب با رفتار مشتری است.

برای بازاریابی محتوا باید برنامه دقیقی داشته باشید و در تولید محتوا بتوانید به سوالات زیر پاسخ دهید:

تفاوت بازاریابی محتوا و تبلیغات

بازاریابی محتوا، محتوا در وب سایت ها و شبکه های مربوط به کسب و کار پخش می شوند در صورتی که در تبلیغات در رسانه های خریداری شده پخش می شوند مانند تبلیغات پیامکی. همچنین استراتژی بازاریابی محتوایی، جذب مخاطب است و برای آنها مزاحمت ایجاد نمی کند ولی استراتژی تبلیغات تهاجمی است. وجه تمایز دیگر آنها این است که تبلیغات بسیار پرهزینه هستند درصورتی که بازاریابی محتوایی هزینه چندانی ندارد.

تفاوت تبلیغات و بازاریابی محتوا

مزایای بازاریابی محتوا چیست؟

1. ایجاد اعتماد در مخاطبان

بازاریابی محتوا باعث می شود اعتماد کاربران نسبت به اطلاعاتی که ارائه می شود بیشتر شود. هر چقدر این اعتماد بیشتر باشد، خرید محصول بیشتر می شود. همچنین علاقه و دیدگاه کاربران نسبت به برند و محصولات بهتر خواهد شد.

2. آگاه شدن از برند

میتوان گفت مهمترین هدف بازاریابی محتوا شناخته شدن برند و افزایش اطلاعات کاربران نسبت به برند است. در حقیقت هدف اصلی این است که مخاطبان محتوای تولید شده را ببینند و نسبت به آن واکنش نشان دهند. این موضوع میزان تخصص شرکت را در تولید محتوای ارزشمند نشان می دهد. این محتوا می تواند به شکل های مختلفی مانند اینفوگرافیک‌، ویدئوهای سرگرم‌کننده و جذاب، ایبوک‌ و وبینار باشد. مدیران شرکت برای اینکه بدانند در این هدف چقدر موفق بوده اند از معیارهای KPI برای اندازه گیری میزان آگاهی مخاطبان از برند استفاده می کنند.

اهمیت آگاهی از برند در بازاریابی محتوا

3. بهبود سئو سایت

یکی دیگر از مواردی که به بازاریابی محتوا نیاز دارد، بهبود سئو است. وقتی محتوای شما با کیفیت باشد، مخاطبان بیشتری را جذب خواهید کرد و ترافیک سایت بیشتر می شود. تا وقتی که شما محتوای ارزشمند و مرتبط با موضوع تولید می کنید و محتوای خود را به روزرسانی می کنید، در موتورهای جستجو در رتبه بالاتری قرار خواهید گرفت. این موضوع، باعث افزایش دیده شدن نسبت به قبل از طریق بهبود سئو می‌شود.

مزایای بازاریابی محتوا - بهبود سئو سایت

4. تولید سرنخ بازاریابی

سرنخ یا Lead یکی از اصطلاحات کلیدی در حوزه‌ی بازاریابی، تبلیغات و مدیریت ارتباط با مشتری است. سرنخ در مورد افراد یا سازمان‌هایی به کار می‌رود که به هر روش، با محصولات ما آشنا شده‌اند و برای نخستین کسب اطلاع (و شاید خرید) به ما مراجعه می‌کنند. بسیاری از کاربران ناشناخته از طریق بازاریابی محتوا سایت شما را پیدا می کنند. بازاریابی محتوا باعث می شود افراد غریبه از طریق محتوای آموزنده و کاربردی، کسب و کار شما را پیدا کنند. تولید محتوای ارزشمند باعث تبدیل ترافیک وب‌سایت به Lead می شود و در‌ نهایت لیدهای پرورش یافته به خریدار تبدیل می شوند، که از مهم‌ترین اهداف بازاریابی محتوا است.

5. جذب مخاطبین هماهنگ با هدف

لیدها در بازاریابی محتوایی بسیار مهم هستند و باعث می شوند شما خریداران واقعی را جذب کنید. با استراتژی بازاریابی محتوا مخاطبینی که با هدف شما هماهنگی دارند را خواهید شناخت. فقط مخاطبینی که به کسب‌وکار و زمینه تخصصی شما علاقه‌مند هستند، محتوای شما را دنبال می‌کنند. بنابراین باید این افراد را شناخته و تیم فروش باید بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کند.

6. اشتراک گذاری محتوا توسط کاربران

یکی از راه های بیشتر دیده شدن، اشتراک گذاری محتوا توسط مخاطبین است. هر چقدر محتوای شما بیشتر به اشتراک گذاشته شود مخاطبین بیشتری را جذب خواهید کرد. بنابراین یکی از مزایای بازاریابی محتوایی قابلیت به اشتراک گذاری محتوا است. این اشتراک‌گذاری می تواند به‌صورت فرستادن ایمیل یا اشتراک یک پست در شبکه اجتماعی باشد.

مزایای بازاریابی محتوا- اشتراک گذاری محتوا توسط کاربران

7. افزایش نرخ بازگشت سرمایه (ROI)

بازاریابی محتوایی از‌ لحاظ اقتصادی نسبت به بازاریابی سنتی بسیار مقرون به صرفه است. نسبت به بازاریابی سنتی 62% هزینه کمتری دارد و در عین حال تأثیرگذاری آن در ایجاد لید سه برابر است. میزان بازگشت سرمایه از این نوع بازاریابی با گذشت زمان افزایش می‌یابد.

دلیل استفاده از بازاریابی محتوایی

دلایل بسیاری برای استفاده از بازاریابی محتوایی برای کسب و کار وجود دارد. مهمترین آنها ویژگی های استراتژی بازاریابی محتوایی است که به سه دسته تقسیم می شود:

  1. افزایش فروش
  2. صرفه جویی در هزینه ها
  3. مشتریانی که وفاداری بیشتری دارند

گام های استراتژی بازاریابی محتوا

برای موفقیت در بازاریابی تنها به جستجو و نوشتن محتوا و انتشار آن اکتفا نکنید. برنامه ریزی دقیقی باید داشته باشید و گام زیر برای برنامه ریزی ضروری است:

1. هدف برنامه ریزی را مشخص کنید

قبل از شروع برنامه ریزی باید هدف خود را از بازاریابی محتوایی مشخص کنید. می‌توانید هم‌زمان هدف‌های زیادی داشته باشید؛ اما آن‌ها را واضح، نشانه‌گذاری شده و قابل رسیدن طراحی کنید. با این کار شما می توانید بهترین استراتژی را انتخاب کنید.

2. مخاطبین هدف را مشخص کنید

شرکت ها و وب سایت هایی که می خواهند برنامه ریزی موفقی داشته باشند باید مخاطبین خاص خود را شناسایی کنند. زیرا با شناخت مخاطبین خود می توانید محتوای مرتبط تر و ارزشمندتری تولید کنید.

3. سیستم مدیریت محتوا تعیین کنید

سیستم مدیریت محتوا برای مدیریت تولید محتوا، انتشار و آنالیز آن ضروری است. برای این کار می توانید از نرم افزارهایی مانند هات اسپات، وردپرس و … کمک بگیرید. سیستم مدیریت محتوای وردپرس در بین ایرانیان محبوبیت بیشتری دارد.

4. نیروی محتوا استخدام کنید

برای موفقیت در بازاریابی محتوایی به گروهی از متخصصین نیاز دارید تا بتوانند محتوایی متناسب با اهداف وب سایت تولید کنید. متخصصان به چند گروه تقسیم می شوند:

5. ایده پردازی کنید

یکی از استراتژهای بازاریابی محتوایی، ایده پردازی است که باعث می شود محتوای مناسب تولید شود. در این مرحله از ابزارهایی مانند HubSpot’s Website Grader، Blog idea generator، Feedly، BuzzSumo و … برای داشتن بهترین ایده ها درباره بازاریابی محتوایی استفاده می شود.

6. نوع محتوا را مشخص کنید

محتوا به سه دسته نوشتاری، بصری و صوتی تقسیم می شود. با ترکیب هر یک از این سه نوع محتوا می توان فرمت جدیدی تولید کرد. پست های وبلاگی، اینفوگرافیک و فایل های صوتی، ویدیو و … از محبوب‌ترین فرمت‌های محتوایی هستند و تأثیر مستقیمی بر بازاریابی محتوایی دارند.

7. محتوا را منتشر کنید

وقتی که محتوای خود را بر اساس موارد گفته شده تولید کردید می توانید آن را در موتورهای جستجو و فضای مجازی و ایمیل و حتی تبلیغات منتشر کنید. بازاریابی محتوایی باید نظم داشته باشد. مدیریت محتوا کمک می کند تا محتوای ایجاد شده در زمان مشخصی انتشار پیدا کند.

ابزار و تکنولوژی مورد نیاز برای بازاریابی محتوا

ابزارهای مورد‌نیاز برای بازاریابی محتوا، به چهار بخش تقسیم می‌شوند:

سیستم مدیریت محتوا یا (Content Management System) تعیین کنید تا محتوای مناسبی تولید شود و در وب سایت نیز به درستی انتشار یابد. نرم افزارهای مختلفی مانند هات اسپات و وردپرس به عنوان سیستم های مدیریت محتوا استفاده می شوند. این نرم افزارها برای اینکه تیم بازاریابی محتوا بدون نیاز به کمک تیم IT، بتوانند به راحتی وبلاگ ایجاد کنند، پست‌ وبلاگ ایجاد کنند و صفحات وب‌سایت اضافه کنند، ضروری است.

ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس، گوگل وب مستر و … برای بررسی عملکرد بازاریابی محتوایی استفاده می شود.

به دلیل سرعت بالای تولید پست‌های شبکه‌های اجتماعی و پست‌های وبلاگ و استفاده از این پست‌ها در قسمت های مختلف، باید از یک نرم‌افزار مدیریت پروژه استفاده شود.

محتوای تصویری و ویدیویی نقش بسیار مهمی در دیده شدن سایت و موفقیت در بازاریابی محتوایی دارد. بنابراین مهارت داشتن در استفاده از ابزارهایی مانند فتوشاپ و … یکی از مهمترین ویژگی طراحان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *