مزرعه لینک یا Link Farming چیست؟

مزرعه لینک

برای شناسایی و درک کیفیت لینک‌ها و تاثیر آن بر سئو، باید به سمت موتورهای جستجو بریم و ببینیم این روش سئوی کلاه سیاه هست یا خیر.

یکی از روش های سئوی کلاه سیاه مزرعه لینک است که مدیران وبسایت ها برای بالابردن رتبه سایت به شکل توافقی بهم لینک می دهند و درواقع با پرداخت پول لینک های مصنوعی و غیرطبیعی دریافت می کنند.

اولین موتور جستجویی که لینک‌سازی سایت‌ها را برای رتبه‌بندی در نظر گرفت گوگل بود. لینک‌سازی و گرفتن بک‌لینک یکی از معیارهای رتبه‌بندی هستند تا مدیران وبسایت‌ها با افزایش لینک‌های ورودی، بتوانند رتبه سایت‌شان را در نتایج جستجو بهبود ببخشند.

مزرعه لینک یا link farm چیست

نتیجه این فرایند مزرعه لینک یا Link Farm است.

گوگل لینک های بین سایت های غیر مرتبط را دوست ندارد ، برخی از مزارع لینک، لینک های خود را به دسته ها یا فهرست راهنما تقسیم می کنند.

برخی سئو کاران که قول بهبود رتبه موتورهای جستجو در وب سایت را می دهند ، ممکن است از ایجاد این لینک ها استفاده کنند. در این شرایط ، ارائه دهنده به سادگی لینک ها را به صورت دسته جمعی در سایر وب سایت های غیر مرتبط ارسال می کند ، که برخی از آنها فقط برای این منظور طراحی شده اند.

اگر مدیران وب سایت سعی می کنند تعداد پیوندهای وب سایت خود را به صورت مصنوعی از طریق ایجاد لینک افزایش دهند ، موتورهای جستجو معمولاً وقتی این رفتار را تشخیص می دهند ، آن را مجازات می کنند. حتی ممکن است باعث شود رتبه صفحه یک سایت کاهش یافته یا برای مدتی حذف شود.

سئوی کلاه سیاه با مزرعه لینک

سایت ها با لینک های خارجی به تعداد زیاد سعی در فریب دادن موتورهای جستجو دارند. انبوه لینک های خارجی باعث می شود سایت رتبه خوبی در گوگل به دست آورد. توجه کنید که برای مزرعه لینک ما از لینک های خارجی صحبت کردیم نه لینک های داخلی. وجود لینک های داخلی یکی از نکات مهم برای بهبود رتبه سایت و لازمه سئوی سایت است.

برخی از وبمسترها اعتقاد دارند که مزرعه لینک بهترین روش بالابردن لینک های ورودی است. اما نکته مهم این است که مزرعه لینک فقط تعداد لینک‌های ورودی به سایت را افزایش می دهند و ممکن است بر کیفیت باقی لینک‌ها نیز تأثیرات منفی بگذارد و باعث پنالتی سایت توسط گوگل شود.

اما همانطور که گفتیم تغییر الگوریتم‌های گوگل در چند سال اخیر باعث شده که وبمسترها یا مدیران سایت ها دیگر از هر سایتی لینک دریافت نکنند؛ چرا که گوگل این سایت ها را اسپم شناسایی می کند و آنها را جریمه می کند. درسته است که این یک میانبر برای سئو حساب می شود اما بی کیفیت ترین و بدترین لینک ها به دست می آید؛ علاوه بر این باید به جریمه هم فکر کرد. این لینک های بی کیفیت به مرور آمار کاربران سایت را پایین می آورد و این به ضرر سایت است.

رتبه بندی سایت ها بر اساس لینک سازی

تاثیر لینک بد بر رتبه سایت

تعداد و کیفیت لینک‌های ورودی و خروجی یکی از معیارهای مهم برای رتبه‌بندی سایت در serp است. پس در گذشته یکی از روش‌های بهینه سازی سایت، مزرعه لینک بود ولی تغییرات گوگل و آپدیت الگوریتم های گوگل، این روش از بین رفت و وبسایت هایی که از این شیوه استفاده می کنند جریمه می شوند.

همانطور که گفتیم قبل از الگوریتم ها تاثیر لینک های بد روی سایت مشخص نبود. قبلا کار سئو راحت تر بود چون لینک های بی کیفیت نادیده گرفته می شد. اما الان با وجود الگوریتم پنگوئن این لینک ها می توانند رتبه سایت شما را در صفحات نتایج گوگل نابود می کند.

همانطور که در مقاله مربوط به الگوریتم پنگوئن گفتیم؛ این الگوریتم در سال 2012 برای مبارزه با لینک های بی کیفیت و مزرعه لینک معرفی شد.

منبع

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید