هر آنچه درباره بازاریابی چریکی باید بدانید

بازاریابی چریکی

تعریف بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی یا بازاریابی پارتیزانی، همان عبارت Guerrilla Marketing است که اولین بار توسط جی کنراد لوینسون در کتاب بازاریابی چریکی در سال ۱۸۹۲ میلادی عنوان شد؛ اعتقاد دارد بازاریابی چریکی فرصتی برای بازاریابان است تا به مشتریان حال و آینده کمک کند تا به اهدافشان برسند.

میشه گفت بازاریابی چریکی روشی غیر معمول برای پیش بینی رفتار، تحت تأثیر قرار دادن افراد، آزمایش و تعیین کمیت و کیفیت تجارت با توجه به یک بودجه کم است.

بازاریابی چریکی نوعی بازاریابی نامنظم است برای کسب حداکثر نتایج با به کارگیری حداقل منابع. انگار راهکاری برای شکستن بازاریابی سنتی است.

بازاریابی چریکی برنامه بازاریابی برای استفاده از روش هایی بر پایه خلاقیت و نوآوری و البته بر خلاف شرایط روتین است تا بالاترین بازدهی را داشته باشد.

در این بازاریابی مانند جنگهای چریکی، از حرکات غیر معمول و نامنظمی مثل حمله ها و حرکت های تعجب آور استفاده می شود.

تعریف بازاریابی چریکی

اصول بازاریابی پارتیزانی

همانطور که گفتیم بازاریابی پارتیزانی یا بازاریابی چریکی یک استراتژی بازاریابی نسبتاً جدید است که برای ایجاد آگاهی نسبت به یک نام تجاری ، محصول ، خدمات یا حتی یک شرکت متکی به تاکتیک های غیرمتعارف و اغلب کم هزینه است.

1- غیر منتظره
مبارزات چریکی باید شامل یک وضعیت غافلگیر کننده باشد. این وضعیت را می توان با استفاده از اشیاء معمول در یک مکان غیر معمول و برعکس یا با ایجاد رویدادی که مردم آمادگی شرکت در آن را ندارند ایجاد کرد.
نتیجه یک وضعیت کاملاً غیرمنتظره یک شگفتی است- لحظه ای که موقعیتی که بوجود می آید قابل پیش بینی نبود و شرکت کننده در رویداد آمادگی خود را برای مشاهده یا بخشی از چنین شرایطی نداشت.
روشهای زیادی برای جلب توجه افراد با قرار دادن اشیاء معمول در مکانهای غیر معمول یا استفاده از اشیاء معمول در زمان غیر معمول وجود دارد.
غیر منتظره بودن ممکن است به عنوان یک مزیت استفاده شود. با مشاهده یک وضعیت شگفت انگیز ، مردم تمایل دارند توجه خود را جلب کنند.
2- تاثیر شدید
به معنی “داشتن یک اثر قوی یا گسترده” است.
بازاریاب را قادر می سازد تا بدون نیاز به بودجه بازاریابی زیاد ، به تعداد زیادی از مشتریان پیام برسد.
این عنصری است که ممکن است به میزان قابل توجهی به کمپین کمک کند تا از عنصر توجه و علاقه بالایی برخوردار باشد.
جنبه منفی هر نوع رفتار شدید نیز می تواند منجر به طرد و خشم شود.
3- طنز
تأثیر طنز آمیز در ارتباطات بازاریابی به کاهش موانع بین فرستنده و گیرنده ، سازمان تجاری و مشتری کمک می کند.
شوخ طبعی می تواند به شکستن موانع بین شرکت و مصرف کننده کمک کند ، همانطور که اغلب در تعامل منظم انسان ها انجام می شود.
طنز می تواند با دستیابی به تعداد بیشتری از مخاطبان ، کارایی کمپین را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.
طنز در کمپین های بازاریابی ویروسی که از طریق اینترنت توزیع می شود استفاده می شود.
4- بازی یک شات:
این بدان معناست که کمپین بازاریابی چریکی فقط در یک دوره زمانی بسیار محدود انجام می شود و گیرندگان پیام های چریکی می فهمند که این کمپین فقط موقتی است
این مفهوم نباید دوباره در همان بازار استفاده شود.
5- خلاقیت و ابتکار:
استراتژی بازاریابی چریکی به جای بودجه بازاریابی زیاد ، متکی به تخیل ، ایده خلاقانه و طراحی نوآورانه است.
6- سادگی:
استراتژی بازاریابی چریکی با ایده تخیل ساده و طراحی خلاقانه و خلاقانه توجه مشتریان را به خود جلب می کند.
7- ارزان:
هزینه مبارزات چریکی اغلب می تواند هدف جذابیت مشاغل باشد.
بودجه کمی در مقایسه با سایر روشهای بازاریابی نیاز دارد.
هدف این است که شایعه ، تأثیر فوری بر گروه هدف ایجاد شود اما همچنان بودجه محدود باشد.
این بدان معناست که: خلاقیت ، نوآوری و فرایندهای پس انداز لزوماً در برنامه ریزی بازاریابی جای می گیرد.
8- حسن نیت و سود مشتری:
این حسن نیت مزیت رقابتی مانند نام تجاری قوی ، شهرت یا روحیه بالای کارکنان را فراهم می کند.
کمپین بازاریابی چریکی همیشه باید چیزی را به مخاطبان هدیه دهد که به آنها احساس ثروتمندی یا رضایت بدهد.
می تواند ملموس باشد – به عنوان مثال ، هدیه دادن رایگان چیزی به عنوان بخشی از کمپین – یا نامحسوس ، مانند چیزی که باعث می شود مشتریان بخندند ، احساس باهوش تری داشته باشند یا احساس ارزش بیشتری کنند.

اصول بازاریابی چریکی

مثال بازاریابی چریکی

تماشای نقاشی خیابان های فرانسه در طول مسابقه دوچرخه سواری معروف تور فرانسه مثالی از همین نوع بازاریابی است. این بازی در سال 2008 اجرا شد زمانی که لنس آرمسترانگ هنوز یکی از مشهورترین ورزشکاران نسل خود بود. بازاریابان که برای تبلیغات نایک و مبارزه با سرطان موفق شدند پیامهای امیدبخش امید را با مخاطبان هدف خود به نمایش بگذارند.

این رویکرد بازاریابی تند بر دو هدف متمرکز است: 1) جلب توجه رسانه ها و 2) ایجاد ارتباط مثبت و به یاد ماندنی با مخاطبان هدف. بسیاری از مبارزات چریکی قابل توجه ، مانند نایک لایو استرانگ ، بر ایجاد تجربه ای متمرکز هستند که روح برند را تجسم می بخشد. اغلب این پروژه ها افرادی را که با کمپین روبرو می شوند دعوت می کنند تا در دستیابی به چشم انداز و دستاوردهای کمپین توطئه گر باشند.

چگونه می توان از بازاریابی چریکی استفاده کرد؟

چگونه می توان از بازاریابی چریکی استفاده کرد؟

کارشناسان بازاریابی چریکی ادعا می کنند که این تکنیک می تواند تقریباً برای هر نام تجاری یا سازمانی کار کند؛ مادامی که یک سازمان ریسک کند، این میتواند موثر باشد. مفهوم مناسب برای بازاریابی چریکی باید صدای سازمان شما را به تصویر بکشد و آنچه را که در هویت برند شما منحصر به فرد است بیان کند. این شیوه بازاریابی به ویژه برای سازمانهای کوچک و تخیلی مناسب است که ممکن است پول زیادی نداشته باشند اما تمایل زیادی برای انجام کاری به یاد ماندنی دارند( شروعی با سر و صدا ) .

مزایا و معایب بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی چندین مزیت قابل توجه دارد. مهمترین دلیل این است که اجرای آن می تواند ارزان باشد؛ تاکتیک های چریکی با در نظر گرفتن رسانه و تبلیغات طراحی می شوند.

بازاریابی پارتیزانی همچنین دارای معایب و خطرات است. هنگامی که یک فعالیت (ظاهراً) خودجوش در یک فضای عمومی ظاهر می شود ، صاحبان املاک ، پلیس و سایر مقامات ممکن است اعتراض کرده و سعی کنند در این رویداد دخالت کنند. موانع غیر منتظره ای ممکن است بوجود بیاید ، که ممکن است حتی بهترین برنامه ریزی ها از دست داده باشند: آب و هوا ، ترافیک ، رویدادهای جاری ، زمان بندی و غیره.

برخی از مخاطبان یا تماشاچیان ممکن است آنچه را که اتفاق می افتد اشتباه تفسیر کرده یا حتی از اقدامات یا پیام های تحریک آمیز ناراحت شوند. هنگامی که پروژه های چریکی مخفی هستند ، هاله ای از راز باعث می شود که آنها پیام و اهداف را اشتباه تفسیر کنند. به طور مشابه ، اگر مردم احساس کنند با یک فعالیت بازاریابی چریکی فریب خورده اند ، ممکن است برداشت های منفی از خود نشان دهند. اگر برخی افراد فعالیت یا کمپین بازاریابی چریکی خاصی را نپذیرند ، احتمال واکنش تند ، عصبانیت و سرخوردگی وجود دارد.

بازاریابی چریکی

منبع

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید