حتما تا به حال شده که اسم پیج یا وبسایتی را زیاد بشنوید و برای تبلغ رفتن تمایل داشته باشید با او همکاری کنید. قطعا با دیدن کامنت ها و نظرات کاربران شما به این نتیجه رسیدید که فلان پیج یا وبسایت می تواند برای همکاری مناسب باشد. این همان مفهوم اینگیجمنت یا تعامل است. اگر فکر می کنید کسب و کاری دارید که نیاز به بالابردن اینگیجمنت دارد، ادامه این مطلب از مدیرمارکت را بخوانید.

تعامل یا اینگیجمنت (Engagement) چیست؟

اینگیجمنت در دنیای دیجیتال مارکتینگ ارتباط مداوم بین کاربر و کسب‌ و کار اینترنتی است. برای درک بهتر مفهوم اینگیجمنت، باید قبل از هرچیزی بستر مورد نظر را شناسایی کنیم.

منظور ما از بستر تعمل کاربر در شبکه اجتماعی مثل اینستاگرام، لایک کردن، کامنت گذاشتن و به اشتراک گذاری (share) محتوای آنهاست. در دنیای وب‌، منظور از تعامل کاربر؛ اشتراک گذاشتن، کامنت گذاری، کمک به تکمیل محتوا، اشتراک در سایت، تماس، شرکت در پرسش و پاسخ و سایر موارد است.

پس میتوان گفت تعامل یا اینگیجمنت ایجاد رابطه با مخاطب و تعهد دادن به آنهاست؛ به شکلی که مخاطب یا کاربر بتواند با ما به دلیل وجود محتواهای ارزشمند ارتباط برقرار کند.

نرخ تعامل یا Engagement Rate : نسبت افرادی که در سایت شما فعالیتی کرده‌اند به کل تعداد بازدید کنندگان آن.

برای محاسبه نرخ تعامل در پیج، ابتدا باید تعداد لایک ها و کامنت ها و سیو های آن پست را با هم جمع کنید و این تعداد را بر تعداد بازکننده های پست خود تقسیم کنید و در آخر حاصل این تقسیم را در عدد ۱۰۰ ضرب کنید. به این شکل می توانید درصد اینگیجمنت پیج را بدست بیاورید.

اجازه بدید با مثال اهمیت این موضوع رو براتون بگم :

فرض کنید پیجی در اینستا که دارید که با صرف هزینه برای آن پیج تبلیغات می روید. در این حالت حتما درصد تعامل مخاطبین خودتان را بدست بیاورید. در غیر این صورت چگونه متوجه می شوید که این تبلیغات موثر بودند یا خیر. در این حالت می دانید که چه مقدار به میزان تعامل کاربران اضافه شده است. حالا وقت تصمیم گیری است. فقط با پیج هایی همکاری می کنید که مخاطبین هدفمند را به پیج شما اضافه کنند و درصد اینگیجمنت شما را بالا ببرند.

محاسبه اینگیجمنت

آیا اینگیجمنت مهم است؟

دلایل اهمیت تعامل موارد زیر است :

نرخ تعامل بالا، به این معناست که شما محتوای فوق العاده ای دارید و مخاطبان آن را دوست دارند. در نتیجه دنبال کننده ها یا فالورهای شما واقعی هستند.

محاسبه اینگیجمنت

همانطور که گفتیم اینگیجمنت میزان مشارکت اعضای یک پیج با محتواهای منتشر شده را نشون می دهد. نظر برخی دیجیتال مارکترها این است که تعداد سیو از تعداد لایک و کامنت مهم‌تر است. بعضی‌ دیگر می گویند تعداد ایمپرشن از تعداد فالوئر مهم‌تر است. اما ببینیم تعامل یا اینگیجمنت چگونه محاسبه می شود؟

محاسبه نرخ تعامل

3 فرمول برای محاسبه درصد اینگیجمنت وجود دارد :

۱۰۰ *تعداد فالوئر/ (تعداد لایک + تعداد کامنت )= (Engagement Rate(ER درصد مشارکت

۱۰۰ * تعداد ایمپرشن/ (عداد لایک + تعداد کامنت+ تعداد سیو )= (Engagement Rate(ER درصد مشارکت

برای محاسبه درصد اینگیجمنت یا نرخ تعامل پیج اینستاگرام فرمول زیر مورد استفاده است :

۱۰۰ * تعداد ایمپرشن/ (تعداد لایک + تعداد کامنت )= (Engagement Rate(ER درصد مشارکت

محاسبه آنلاین اینگیجمنت :

چگونه اینگیجمنت اینستاگرام را محاسبه کنیم؟

سایت‌هایی وجود دارند که علاوه ‌بر نرخ تعامل اینستاگرام، اطلاعاتی مانند میانگین لایک و کامنت در هر پست را هم به شما می دهد.

سایت Phlanx

در این سایت، هر 24 ساعت فقط برای 3 مرتبه می‌توانید اینگیجمنت صفحات را به‌شکل رایگان بررسی کنید. برای دفعات بعد به خرید اشتراک نیاز دارید. کار با این سایت ساده است. فقط باید نام کاربری صفحۀ موردنظر را وارد کنید و روی علامت ذره‌بین کلیک کنید.

سایت Influencerfee

سایت Influencerfee نیز یک راه جالب، برای اندازه‌گیری نرخ تعامل یا اینگیجمنت اینستاگرام است. نکته جالب توجه در این سایت این است که در این سایت می توانید نمودارهای نظرات و لایک‌های مطالب را هم، به تفکیک ببینید.

مهم تر این است که سایت  Influencerfee می‌تواند قیمت تبلیغات برای هر اینفلوئنسر را محاسبه و به شما بگوید. اما توجه کنید چون قیمت‌ها به شکل دلار و یورو هستند و باید اشتراک بخرید، به کاربران ایرانی زیاد توصیه نمی‌شود.

سایت Triberr

کارایی سایت Triberr هم مانند دو سایت قبلی است، تفاوتش اینه که محدودیتی در تعداد صفحاتی که وارد می‌کنید، ندارید.

ممکن است نرخ تعاملی سایت‌های مختلف برای یک پیج یکسان، متفاوت باشد. چرا؟

فرمول محاسبه در هر سایت متفاوت است.

بازه زمانی سایت ها در زمان اندازه گیری، متفاوت است.

حالا که با اهمیت اینگیجمنت اینستاگرام آشنا شدید، سوالی که مطرح میشه اینه که آیا راهکاری برای افزایش اینگیجمنت اینستاگرام وجود دارد؟

بالا بردن اینگیجمنت در اینستاگرام

7 روش برای افزایش اینگیجمنت اینستاگرام

1. نظرسنجی در استوری

اگر توجه کرده باشید پیج های زیادی هستند که روزانه تعداد بیشتری استوری نسبت به پست منتشر می‌کنند. تجربه ثابت کرده مخاطبان اینستاگرام به استوری علاقه بیشتری نشان می دهند.

برای این کار بهتر است، یک زمان‌بندی روزانه برای استوری داشته باشید. از نظرسنجی، کوئیز و هر امکان دیگری که به استوری‌ اینستاگرام اضافه می‌شود، استفاده کنید. بدین شکل هم از نظرات مخاطبانتان آگاه می‌شوید و هم نرخ تعامل را بالا می برید.

2. در استوری ها سوال بپرسید

سوال و جواب در استوری ها و قرار دادن جوابها در استوری ها یکی از روشهای خوب است. همچنین می توانید از مخاطبان بخواهید که سوالاتشان را با شما در میان بگذارند. با این کار نرخ تعامل بالا می رود.

3. شبکه ای با اکانت‌های مشابه‌ بسازید 

با اکانت‌ها و پیج‌هایی که حوزه فعالیت موازی یا مکمل با شما دارند، ارتباط برقرار کنید با اینکار هم به افزایش فالوئر کمک می‌کنید و هم اینگیجمنت صفحه تان را بالا می‌برید.

خیلی ساده است. باید در پیج های مشابه حوزه فعالیت شما، کامنت بگذارید. با اینکار علاوه بر بالابردن تعامل، شما به سایر مخاطبان معرفی می شوید.

4. استفاده از هشتگ‌های هدفمند و پربازده

هشتگ‌هایی که کاملاً با موضوع پست های شما در ارتباط هستند و توسط کاربران جستجو می‌شوند، هشتگ های هدفمند هستند.

مثلاً #محمدرضا_گلزار زیر پست آموزش بازاریابی، ورودی هدفمند برای شما نمی‌آورد.

5. به کامنت ها پاسخ دهید

جواب دادن کامنت ‌ها، یکی از راههای موثر است. تا جایی که می‌توانید جواب کامنت‌ها را بدهید. اینکار به بالا بردن تعامل کمک می کند.

6. پست‌ها را در استوری به اشتراک بگذارید

تصویر یا ویدئویی که به شکل پست آماده می کنید را در استوری معرفی کنید. همانطور که گفتیم تعامل کاربران با استوری بیشتر از پست است؛ پس این گونه مخاطبان از پست جدیدتان هم مطلع می شوند. با این روش محتوای خود را باز نشر کرده‌اید.

7. محتوای جذاب ، خلاقانه و زیبا آماده کنید

محتوای شما در اینستاگرام چه به شکل متنی در کپشن و چه محتوای تصویری (شامل عکس و ویدئو) ؛ برای مخاطب باید جذاب باشد.

در محتوای تصویری، بهتر است به پیج خود تم خاصی را بدهید که هم راستا با هویت بصری برند شماست.

در محتوای متنی کپی نکنید و با لحن مخصوص خودتان کپشن‌های جذاب بنویسید. استفاده از داستان، تجربه، نکات آموزشی، طنز، سوال و… به تولید محتوای جذاب تر و به دنبال آن مشارکت بیشتر مخاطبان کمک خواهد کرد.

امیدواریم تونسته باشیم پاسخ سوالات شما درباره اینگیجمنت را بدهیم. هر سوالی دارید، برامون بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *