بهینه سازی سایت | موتورهای جستجو چگونه کار می کنند؟

بهینه سازی سایت

موتور جستجو یا search engine برنامه ای که کلمات کلیدی یا کلمات هدف را در بانک های اطلاعاتی وب جهانی جستجو می کند. سپس آنها را در اختیار کاربرانی قرار می دهد که در جستجوی کلمه مورد نظر هستند. حتما توجه کردید که در سایت هایی مانند Google Yahoo ، MSN و …هر زمان که کلمه یا عبارتی را جستجو کنید فهرستی از سایت های مرتبط با همان موضوع نمایش داده می شود. در واقع موتور جستجو را در یک دیتابیس بزرگ ذخیره و طبقه بندی می کند.‌‌ در سال 1990 اولين موتور‌هاي جستجو شروع به فعالیت کردند. در آن زمان مردم موتورهاي جستجو را بر اساس حروف الفبا می دیدند مثلا صفحه AAA در بالاي اين ليست وجود داشت. بعد از رشد و پیشرفت دنیای وب در جهان، کم کم این موتورهای جستجو دارای الگوریتم های پیچیده تری شدند و به شکلی که امروز می بینید درآمد. ببینیم موتورهای جستجو چگونه کار میکنند.

طرز کار موتورهای جستجو

با چند تا اصطلاح آشنا شویم :

Crawling & Indexing:

بازدید گوگل از وب سایت شما فرایندی که توسط ربات خزنده عنکبوتی گوگل انجام می شود. بعد از آن نتایج بر روی شاخص گوگل (جستجو در وب سایت) قرار می گیرد. درنتیجه اطلاعات ذخیره شده در اختیار کاربران قرار می گیرد.

Providing Answers:

موتور های جستجو ، در واقع دستگاههای پاسخگو هستند. زمانی که کلمه ای جست و جو می شود، این موتورها بهترین پاسخ را در میان میلیونها سایتی که وجود دارد ارائه می دهد. علاوه بر این کار به آن سایت امتیاز و رتبه می دهد.

باهم انواع موتورهای جستجو را ببینیم.

بهینه سازی موتور جستجو

انواع موتورهای جستجو :

1- Crawler Based Search Engines (موتورهای جستجوگر خزنده)

این موتورهای جستجو برای پیمایش و دسته بندی وب سایت ها از یک نرم افزار پیشرفته استفاده می کنند. به این برنامه ها اصطلاحا “عنکبوت” ، “ربات” یا “بات” میگویند. ربات بعد از بررسی صفحات وب، آنها را دانلود می کنند و به آنالیز اطلاعات میپردازند. این صفحه بعد از پیمایش به پایگاه داده های موتور جستجو افزوده می شوند. هنگامی که یک کاربر درباره موضوعی جستجو می کنند موتور جستجو با توجه به کلمه کلیدی یا query، دیتابیس را بررسی و لیستی را ارائه می کنند که این لیست از وب سایت های تشکیل شده که نزدیک ترین نتیجه را ارائه می دهند.

مثل Google.com

2- Directories (فهرست ها)

فهرستی از ویرایشگرهای انسانی هستند که می توانند انتخاب کنند که به کدام سایت وابسته باشند. آنها وب سایت ها را در دسته بندی Directory قرار می دهند. ویراستاران انسانی بر اساس اطلاعاتی که وجود دارد و با استفاده از قوانین موجود وب سایت را رتبه بندی می کنند.

مثل Yahoo.com

3-Hybrid Search Engines  (موتورهای جستجوگر ترکیبی)

موتورهای جستجو ترکیبی ، از ترکیب نتایج موتورهای جستجوی دایرکتوری و جستجوگر خزنده هستند.

مثل Yahoo.com
Google.com

4-Meta Search Engines  (ابر جستجوگر)

ابر جستجوگر ها نتایج را از تمام موتورهای جستجو دیگر جمع آوری می کنند و آنها در یک لیست بزرگ ذخیره و نگهداری می کنند.

مثل Metacrawler.com

5- Specialty Search Engines (موتورهای جستجوگر ویژه)

این موتورهای جستجوگر برای پاسخگویی خواسته های ناهنجار توسعه پیدا کرده اند.

مثل bizrate.com

چگونه سایت های مختلف در موتورهای جستجو رتبه بندی می شوند؟

با موتورهای جستجو و انواع مختلف آن آشنا شدید. خب چگونه این موتورهای جستجو به سایت ها رتبه می دهند؟ درواقع موتور جستجو با توجه به الگوریتم هایی که دارد به صفحات سایت ها امتیاز می دهند. هر چه امتیازها بالاتر باشد در هنگام جستجو توسط کاربر، این سایت در رتبه هایی بالاتری نسبت به رقبا قرار می گیرد. باید بگم که PageRank سایت گوگل رتبه اول گوگل را دارد.

گوگل امتیازی بین 0 تا 10 را به سایت ها می دهد. در هر ماه 1 یا 2 بار این رتبه بندی توسط گوگل بازبینی شده و تغییر می کند. سایت های با رتبه 10، در بین کاربران محبوب تر هستند و تعداد لینک های بیشتری دارند. سایت هایی که نمره ای بین 3-7 دارند، درواقع سایت های متوسطی هستند که محبوبیت رتبه های بالا ندارند. همچنین سایت هایی که تازه شروع به کار کرده اند، امتیاز 0 دارند. وب سایت های با امتیاز بالاتر، بازدیدکننده ها و نرخ کلیک بیشتری دارند.

وب سایت هایی که رتبه بندی بالاتری دارند، درصد بیشتری از کلیک ها و کاربران را جذب می کنند. این می تواند به یک تجارت بزرگ تبدیل شود. البته باید بگم که رتبه بندی موتورهای جستجو براساس عوامل مختلفی مثل سن دامنه سایت، کیفیت محتوا، لینک ها، شبکه های اجتماعی و … است.

توجه کنید که موتورهای جستجو صفحات وبسایت را رتبه بندی می کنند نه کل یک سایت را. اجازه بدهید برترین موتورهای جستجو را به شما معرفی کنم:

10 موتور جستجوگر برتر :

1) Google.com
2) ‌Bing.com
3) Yahoo.com
4) Ask.com
5) Aol.com
6) Wow.com
7) Webcrawler.com
8) Mywebsearch.com
9) Infospace.com
10) Info.com

سئو (seo) سایت در بهینه سازی سایت

بهینه سازی سایت (seo سئو) چیست؟

کلمه سئو از Search engine optimization گرفته شده و به معنای بهینه سازی موتور جستجو است. سئو را می توان مجموعه ای از قوانینی دانست که توسط صاحبان وب سایت (یا وبلاگ) برای بهینه سازی و رتبه بندی وب سایت ها در موتورهای جستجو به کار می رود. در واقع بهینه سازی سایت یک راه عالی برای افزایش کیفیت وب سایت ها برای معرفی به کاربران است. مجموعه‌اي از روش‌ها براي تغيير استراتژيک وب سايت‌ها است.

بهینه سازی سایتها نيازمند دانش زياد، علم پيش زمينه‌اي و صبر است. موتور‌هاي جستجو به شکل مداوم الگوريتم‌هاي گوگل را آپدیت می کنند و اینگونه نتایج serp دستکاری می شود. وظیفه سئوکاران به روز نگه داشتن اطلاعات است.

پس بهینه سازی موتور جستجو، یک روند بی نظیر برای بهتر دیده‌شدن یک وب‌سایت در نتایج جستجو طبیعی یک موتور جستجو یا serp است. باید بدانید وب‌سایت‌هایی که بالاترین مکان و بیشترین تکرار را در صفحه نتایج جستجو دارند، بازدیدکننده بیشتری از طریق موتورهای جستجو به دست می‌آوردندکاربران بیشتری را جذب می کنند و این بازدیدکنندگان می‌توانند به مشتری دائمی آنها تبدیل شوند. هیچ وبسایتی بدون سئو موفق نخواهد شد.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید